Առողջ ընտանիքը առողջ հասարակության հիմքն է: Այս մասին, այսօր` փետրվարի 8-ին, հայտարարել է Հայաստանի նախագահի թեկնածու, երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` Երեւանի Զեյթուն թաղամասում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով` առողջապահության ոլորտի բարեփոխումը ամենակարեւոր ուղղություններից մեկն է, հատուկ շեշտադրում կդրվի առողջ կենսակերպի եւ հիվանդությունների կանխարգելման վրա: «Հայաստանը պետք է դառնա մի երկիր, որտեղ մայրությունը եւ մանկությունը կգտնվեն պետության եւ հասարակության պաշտպանության ներքո: Այդ առնչությամբ, պետք է մայրական կապիտալի գաղափարը ներդրվի եւ երրորդ, չորրորդ երեխան ունենալիս նպաստը պետք է կրի խրախուսական բնույթ, իսկ 5-րդ երեխայի դեպքում այդ օգնությունը պետք է նպաստի բազմանդամ ընտանիքի վիճակի բարելավմանը: Ընդհանուր առմամբ` երկիրը շարժվում է բոլորի համար բժշկական ապահովագրության ներդրման ուղղությամբ»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Կշարունակվի մարզային բժշկական կենտրոնների վերակազմավորման եւ հագեցման գործընթացը»,-ասել է նախագահի թեկնածուն ու հավելել, որ որոշակի աշխատանք արդեն արված է եւ երեւանյան բժշկական կենտրոնները որոշակի առումով բեռնաթափվել են: Հեռանկարում, ըստ նրա, բոլորի համար հասանելի կլինի սրտի վիրահատությունը: «Հայաստանը պետք է դառնա առողջապահության տարածաշրջանային կենտրոն: Պետությունը պետք է աջակցի դեղագործական ձեռնարկությունների ստեղծմանը: 3-4 ամիսների ընթացքում կներդրվի փաթեթ հասարակության սոցիալապես անապահով խավերի համար, ինչը թույլ կտա դեղամիջոցներ ձեռք բերել 30-40 տոկոսով ավելի էժան գներով»,-ասել է նա:

A healthy family is the foundation of a healthy society, said Armenian presidential candidate, incumbent President Serzh Sargsyan at the meeting with voters of administrative district of Zeytun in Yerevan city.
According to him, the reforms of the health sector are one of the most important ones. Particular emphasis will be placed on healthy lifestyles and disease prevention.
“Armenia should become a country where mother and child will be under the protection of the state and society. In this context, the idea of maternity capital is to be implemented, lump amount should have an encouraging nature for the third, and fourth child, and in the case of 5 or more children - help to promote the improvement of a large family. Overall, the country is moving to the introduction of the institute of medical insurance for all,” the president said.
In this regard, he recalled that since last year, medical insurance has already been introduced for some categories of people.
“The process of reforms and equipment of regional medical centers will continue,” the president said and noted that some work has already been done, and Yerevan medical centers have already been unloaded.
In the future, cardiac surgery will be available to everybody in Armenia. Hematology Center has been built and Oncology Center will be built.
“Armenia will become the regional center of health. The Government should promote the establishment of pharmaceutical companies, and within 3-4 months a package for socially vulnerable groups of society will be introduced, which will help them purchase medicine 30-40 percent cheaper,” he said.