Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին այցելել է ժամանակակից արվեստի «Թեյթ» թանգարան, որտեղ ծանոթացել է Արշիլ Գորկու աշխատանքների հետ։ Ցուցահադեսի բացմանը ներկա են եղել հասարակական գործիչներ, արվեստասերներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է նախկին վարչապետ եւ նախկին դեսպան, խոշոր ձեռնարկատեր Արմեն Սարգսյանը, սա վերջին 26 տարիներին Գորկու առաջին ցուցահանդեսն է Լոնդոնում։
«Այնպիսի ընդունելության, որը տեղի կունենա Սերժ Սարգսյանի պատվին, Վինձորյան պալատում արժանանում են քիչ ազգեր, եւ ես հպարտ եմ, որ իմ լավ ընկեր Չարլզի հետ, որի հայացքներն ու ճաշակները հատկապես արվեստի հարցում համընկնում են իմ հայացքների հետ, կարողացանք կազմակերպել այս երեկոն»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայտնի ձեռնարկատեր Վաչե Մանուկյանը խոստովանել է NEWS.am-ին, որ հայ լինելն ինքնազոհողություն է։ Ինչպես նա է նշել, բոլորը պետք է օգնեն հայրենիքին՝ նրանք, ովքեր փող ունեն՝ փողով, ովքեր ժամանակ՝ ժամանակով, իսկ ովքեր ունեն ե՛ւ նրանից, ե՛ւ նրանից՝ երկուսով էլ։ Առաջնահերթը նա համարել է աշխատատեղերի բացումը։
«Ես չէի ցանկանա քաղաքականությանը խառնվել որպես գործարար, սակայն կարծում եմ, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան պետք է խոսեն, եթե հաջողության նույնիսկ 5 տոկոս հնարավորություն կա։ Մենք պետք է կարողանանք ասել, որ գոնե փորձել ենք։ Այո, գործընթացը շատ բարդ է, եւ ես չեմ ասում, որ այն հաջողությամբ կպսակվի, բայց մենք պետք է փորձենք, որովհետեւ անցել են ճիչերով ու գոռալով հարցեր լուծելու ժամանակները»,- ավելացրել է Մանուկյանը։

February 9, RA President Serzh Sargsyan visited Tate Museum of Modern and Contemporary Art in London and attended the opening ceremony of the exhibition dedicated to Armenia-born American painter Arshile Gorky.Serzh Sargsyan familiarized himself with the renowned painter’s works. Prominent public figures, connoisseurs of art and Armenian community representatives were also present at the ceremony.
“This was Gorky’s first exhibition within the last 26 years,” RA former Premier, former Ambassador and business leader Armen Sargsyan told NEWS.am correspondent.
“Few nations enjoy such reception at Windsor Castle and I am happy to organize the event in honour of Serzh Sargsyan together with my good friend Prince Charles. We concur on lots of issues, particularly art,” he emphasized.
“Being an Armenia assumes self-sacrifice. Everybody should help its homeland with money, time, whatever he can,” entrepreneur Vache Manukyan told NEWS.am correspondent. He considred a prirority the contrubution to providing employment opportunities.
“I would not like to interfere in politics as a businessman, however I reckon Armenia and Turkey should establish dialogue, even if there is 5% chance of success. At least, we will be able to say we tried. The process is very complicated, and I do not say it will certainly bring about effective results. We should try, as the time to solve conflicts with yells has passed,” Manukyan noted.