Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին՝ նախագահական ընտրությություններում տարած հաղթանակի համար:
Հայաստանի նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանն իր ուղերձում նշել է. «Հայաստանում, որտեղ հիշում եւ հարգում են մեր ժողովուրդների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամությանն ու փոխադարձ աջակցությանը Ձեր հավատարմությունը, համոզված են, որ հայ-ուկրաինական համագործակցության հետագա ընդլայնումն անհրաժեշտություն է»:
Սերժ Սարգսյանը նկատել է նաեւ, որ «անկեղծորեն հակված է կառուցողական համատեղ աշխատանքի` ի շահ Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հարաբերությունների զարգացման, դրանց նոր որակ հաղորդելուն` հիմնված փոխադարձ շահերի հաշվի առնման եւ հարգանքի, երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ օրակարգի շուրջ սերտ համագործակցության, տարածաշրջանային եւ գլոբալ խնդիրների լուծման մոտեցումների համակարգման վրա»:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայում փետրվարի 7-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում Շրջանների կուսակցության առաջնորդ Վիկտոր Յանուկովիչը հավաքել է ընտրողների ձայների 48,95 տոկոսը, իսկ վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն 45,47 տոկոսը։ Բոլոր թեկնածուների դեմ են քվեարկել ընտրողների 4,36 տոկոսը։

Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание Виктору Януковичу в связи с победой на выборах президента Украины. Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе президента Армении, Саргсян в своем послании отметил: «В Армении, где помнят и уважают Вашу преданность исторически сложившейся дружбе и взаимопомощи наших народов, уверены в необходимости дальнейшего развития армяно-украинского сотрудничества».
Серж Саргсян отметил, что он «искренне расположен к совместной конструктивной работе во благо развития отношений между Арменией и Украиной, для придания им нового качества, основанного на взаимном уважении интересов, тесном сотрудничестве во всех сферах двусторонних отношений, на координации подходов к решению глобальных и региональных проблем».
Напомним, что во втором туре президентских выборов на Украине лидер «Партии регионов» Виктор Янукович набрал 48,95% голосов избирателей, а премьер-министр Юлия Тимошенко набрала 45,47% голосов. Против всех проголосовали 4,36% избирателей.