Հայաստանի ոստիկանությունը մեկնաբանել է Սարիբեկ Սուքիասյանին՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբորը, բերման ենթարկելու փաստը:
Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ փետրվարի 12-ին, ժամը 17.30-ին, ոստիկանության Էրեբունու բաժին է դիմել «Աուդիտ» ՍՊԸ տնօրեն Գոռ Դավթյանը եւ հայտնել, որ 2008 թվականի հոկտեմբերին իրեն պատկանող «Բյուրեղ» ՓԲԸ-ի 41 տոկոս բաժնետոմսերը վաճառել է Սարիբեկ Սուքիասյանի կնոջը` Ասպրամ Տոնոյանին:
2009թ. նոյեմբեր ամսին ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից գործարքն անվավեր է ճանաչվել, ինչից հետո ՓԲԸ-ում հայտնվել է նոր բաժնետեր, որը ցանկություն է հայտնել գնել իրեն պատկանող բաժնեմասերը:
Այդ մասին Սարիբեկ Սուքիասյանին տեղյակ պահելու նպատակով Գոռ Դավթյանը փետրվարի 12-ին, ժամը 13.00-ի սահմաներում գնացել է «Սիլ գրուպ»-ի գրասենյակ, որտեղ Սուքիասյանն ու ոմն Արտաշ սպանության իրական սպառնալիքների տակ նրան պարտադրել են ստորագրել բաժնեմասերի հետ կապված որոշ փաստաթղթեր:
Փետրվարի 12-ին, ժամը 18.00-ին Սարիբեկ Սուքիասյանը եւ «Այրարատ» տոնավաճառի տնօրեն Արտաշ Ստեփանյանը բերման են ենթարկվել ոստիկանության Էրեբունու բաժին:

Полиция Армении прокомментировала факт задержания брата бывшего депутата парламента Хачатура Сукиасяна, главы правления «Армэкономбанка» Сарибека Сукиасяна.
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе Полиции Армении, 12 февраля, в 17.30 по ереванскому времени, в отделение полиции Эребуни обратился директор ООО «Аудит» Гор Давтян и сообщил, что в октябре 2008 года он продал 41% принадлежащих ему акций ЗАО «Бюрег» супруге Сарибека Сукиасяна Аспрам Тоноян.
В ноябре 2009 года Кассационный суд аннулировал эту сделку, после чего в ЗАО объявился новый совладелец, который выразил желание купить принадлежащие ему акции. С целью уведомить об этом Сарибека Сукиасяна, Гор Давтян 12 февраля, около 13 часов отправился в офис «Сил Групп», где Сукиасян и некто Арташ угрожая убийством, заставили его подписать определенные, связанные с акциями документы.
12 февраля, в 18.00, Сарибек Сукиасян и директор ярмарки «Айрарат» Арташ Степанян были задержаны и доставлены в отделение полиции Эребуни.