«Ես բնական եմ համարում, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը հատկապես ԼՂՀ-ն հույսեր է կապում ԵԱՀԿ-ում Ղազախստանի նախագահությունից»,- փետրվարի 16-ին Երեւանում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Կանատ Սաուդաբաեւի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
Դիտարկմանը, թե երեկ Բաքվում Ղազախստանի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ իրենք աջակցում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, ԼՂՀ նախագահն ասաց. «Գործող նախագահն ուշադիր լսել է ԼՂՀ տեսակետը բանակցային գործընթացի նկատմամբ: Ես հնարավորություն եմ ունեցել նաեւ քննարկելու Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված եւ հիմնական թեման դարձված տարածքային ամբողջականությունը: Որպես առաջարկություն իմ կողմից ներկայացվել է նոր ուղղություն մտցնել բանակցային գործընթացում եւ տարածքային ամբողջականությունից հարցը տեղափոխել միջազգային իրավական հարթության քննարկման: Ես գտնում եմ, որ այդպիսի մոտեցումը հնարավորություն կտա որոշակի արդյունքներ արձանագրել բանակցային գործընթացում եւ վերջնականապես մոտենալ խաղաղ կարգավորմանը»:
Այնուհետեւ անդրադառնալով Ադրբեջանի ռազմաշունչ հայտարարություններին՝ Բակո Սահակյանն ասաց. «Ես Ադրբեջանի կեցվածքը որակել եմ որպես ահաբեկչության մի նոր ձեւ։ Եւ վաղուց արդեն միջազգային հանրությունը, քաջատեղյակ լինելով Ադրբեջանի այդպիսի կեցվածքին, չի իրականացնում այն միջոցառումներն ու քայլերը, որոնք նաեւ իրենց մանդատի շրջանակներում կստիպեն Ադրբեջանին՝ զերծ մնալ այդպիսի ռազմատենչ հայտարարություններից ու ռազմատենչ քաղաքականությունից: Հույս ունենք, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահն էլ իր լիազորությունների շրջանակներում համապատասխան աշխատանքներ կիրականացնի եւ Ադրբեջանը կհայտնվի ավելի կառուցողական վիճակում, որը միայն կնպաստի գործընթացի տրամաբանական զարգացմանը»:

«Я считаю естественным то, что стороны карабахского конфликта, особенно НКР, связывают большие надежды с председательством Казахстана в ОБСЕ», — заявил 16 февраля президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян в ходе встречи с журналистами, организованной после его беседы в Ереване с действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Казахстана Канатом Саудабаевым.
Отвечая на замечание, что вчера в Баку представители Казахстана заявили о том, что они поддерживают территориальную целостность Азербайджана, президент НКР сказал: «Действующий председатель внимательно выслушал точку зрения НКР в отношении переговорного процесса. У меня также была возможность обсудить вопрос территориального единства, поднятый азербайджанской стороной и ставший главной темой. Мною было предложено перевести переговорный процесс в новое русло, а обсуждение вопроса перенести с плоскости территориального единства на международную правовую плоскость. Я думаю, что такой подход поможет достичь определенных результатов в переговорном процессе и, наконец, приблизиться к мирному урегулированию».
После этого Бако Саакян высказался в отношении воинственных заявлений Азербайджана, подчеркнув: «Я квалифицирую позицию Азербайджана как новую форму терроризма. Уже с давних пор международное сообщество, которому хорошо известна позиция Азербайджана, не предпринимает те шаги и мероприятия, которыми оно в рамках своего мандата заставило бы Азербайджан избегать таких воинственных заявлений и воинственной политики. Мы надеемся, что и действующий председатель ОБСЕ в рамках своих полномочий будет работать в этом направлении, и у Азербайджана появится более конструктивная позиция, которая только будет способствовать логическому развитию процесса».