Մեքենան գազով լիցքավորելը դեռ երեք անգամ ձեռնտու է բենզինից: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեցին տաքսիստները, որոնք լրագրողների հետ հանդիպում էին կազմակերպել Սմբատ Զորավար փողոցում գտնվող տաքսապարկում: «Մի լիցքավորմամբ եւ քշում եմ 180 կմ: Դա արժե երեք հազար դրամ: Նույնքան բենզինով քշելը երեք անգամ թանկ կարծենա»,- պարզաբանեց տաքսիստներից մեկը` Սեւակը:
Այսինքն, եթե ապրիլից գազը թանկանա, բենզինով քշելը նախկինի պես ոչ ձեռնտու կլինի՞: «Դե նայած թե որքան կթանկանա: գազն էլ իր բարդություններն ունի: Թե ինչպես են լիցքավորում, միայն իրենց է հայտնի»,- ասաց մյուս տաքսիստը` Հովսեփը. «Նախկինում ես իմ բալոնով մի լիցքավորմամբ քշում էի 250 կմ, հիմա 180-190 կմ, թեեւ բալոնը չեմ փոխել, նույնն է: Լիցքավորման կայանի տղաներից եմ հարցնում պատճառը, ասում են` գազից է: Դե հասկանալի է, որ գազից է: տաքացնես այն, կլայնանա: Իսկ հաշվիչը նույնն է, այն պտտվում է»:
Նշենք, որ գազային բալոնների լիցքավորման ճնշումն ու ջերմաստիճանը կարգավորվում է տեխնիկական կանոններով: Կառավարության` 2005թ. սեպտեմբերին ընդունած թիվ 2388-Ն որոշմամբ, ավտոգազային բալոնների հերմետիկությունը պետք է ապահովվի 200 մթլոնորտ ճնշման դեպքում, իսկ գազի տաքությունը չպետք է գերազանցի շրջակա միջավայրը ավելի, քան 60 աստիճանով:
Եւս մեկ խնդիր է այն, որ ավտոմեքենաների` բենզինի համար նախատեսված շարժիչները վատ են «մարսում» գազը, եւ շուտ դուրս են գալիս շարքից, տարեկան տեխսպասարկումն այն պատճառով թանկանում է 10-20 տոկոսով:

Заправлять машину газом все еще втрое выгоднее бензина. Об этом заявили корреспонденту Новости Армении – NEWSam таксисты, собравшиеся на встречу с журналистами в ереванском таксопарке по ул. Смбата Зоравара. «На одной заправке я проезжаю теперь километров 180. Обходится мне это в три тысячи драмов. Проехать столько же на бензине обойдется в три раза дороже», – объяснил один из таксистов, Севак.
Стало быть, даже если с апреля газ подорожает, ездить на бензине по-прежнему будет невыгодно? «Ну, это смотря насколько подорожает. С газом тоже свои сложности. Как его заправляют, им одним известно», – заявил другой таксист, Овсеп. - «Раньше я со своим баллоном на одной заправке проезжал километров 250. Теперь – 180-190, хотя и баллона не менял, по размеру тот же. Спрашиваю у ребят на заправке – в чем причина? Объясняют – это, мол, от газа. Ну ясно, что от газа. Нагреешь его – он расширится. Газ от тепла становится разреженным. А счетчику на заправке все едино: он все так же крутится».
Отметим, давление и температура заправки газовых баллонов строго регулируется техрегламентом. Согласно постановлению правительства N2388-Н, принятому в сентябре 2005 г., герметичность автогазовых баллонов должна обеспечиваться при давлении в 200 атмосфер. Температура газа, которым заправляется автомобиль, не должна превышать температуру окружающей среды больше, чем на 60 градусов.
Еще одна проблема – в том, что автомобильные моторы, рассчитанные на бензин, плохо «переваривают» газ, в результате чего чаще выходят из строя. По оценке таксистов, от этого годовое техобслуживание машин становится на 10-20% дороже.