Չինաստանի նոր նախագահ Սի Ցզինպինը մարտի 22-ին Մոսկվա է ժամանել, սա նրա առաջին արտասահմանյան այցն է: Այցի հիմնական նպատակներից է Չինաստան նավթ եւ գազ մատակարարելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
ՉԺՀ փոխարտգործնախարար Չեն Գուոպինի խոսքով՝ ռուսական ղեկավարության հետ հանդիպման ընթացքում Սի Ցզինպինը նավթի մատակարարումների ավելացման, նաեւ՝ գազատարի կառուցման համաձայնագրեր կստորագրի: Սակայն ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ գազի որոշիչ համաձայնագրի ստորագրման մասին առայժմ խոսք չկա:
Մոսկվայի եւ Պեկինի միջեւ ածխաջրածինների մատակարարման վերաբերյալ պայմանավորվածության ձեռքբերման մասին հաղորդվել էր 2013թ. մարտին, հայտնում է lenta.ru-ն: Սպասվում է, որ նավթը Չինաստան կհասնի Արեւելյան Սիբիր-Խաղաղ օվկիանոս խողովակատարի ճյուղավորմամբ: Ներկայումս դրանով մատակարարումների ծավալը կազմում է տարեկան 15 միլիոն տոննա: Ըստ վերջին տվյալների՝ խոսքը 2018թ. տարեկան մինչեւ 50 միլիոն տոննա մատակարարումների ավելացման մասին է:
Ինչ վերաբերվում է գազին, ապա դրա մատակարարումների ծավալը կարող է կազմել տարեկան 38 միլիարդ խմ, սակայն այդ թվերը վերջնական չեն: Ենթադրվում է, որ գազի վաճառքի համար Արեւմտյան Սիբիրից Չինաստան խողովակատար կկառուցեն, որը կդառնա «Ալթայ» նախագծի հատված: Բացի դրանից, խտացված բնական գազի գնման առաջարկությունը Պեկինն ստացել էր «Ռոսնեֆտ»-ից:

Новый председатель Китая Си Цзиньпин 22 марта прибыл с визитом в Москву, и это его первая зарубежная поездка. Одной из основных целей визита станет подписание соглашений о поставках в Китай нефти и газа.
По словам замминистра иностранных дел КНР Чэн Гуопина, в ходе встречи с российским руководством Си Цзиньпин должен подписать документы об увеличении поставок нефти, а также о строительстве газопровода. Однако, как сообщил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, о подписании решающего соглашения по газу речи пока не идет.
О достижении договоренностей между Москвой и Пекином относительно поставок углеводородов сообщалось в феврале и марте 2013 года, сообщает «Лента.Ру». Ожидается, что нефть будет прокачиваться в Китай по ответвлению трубопровода Восточная Сибирь - Тихий Океан (ВСТО). Нынешние объемы поставок по нему составляют 15 миллионов тонн в год. По последним сведениям, речь идет об увеличении поставок к 2018 году до 50 миллионов тонн в год.
Что касается газа, то объем его поставок может составить 38 миллиардов кубометров в год, однако эти цифры не окончательные. Предполагается, что для продажи газа из Западной Сибири в Китай проложат трубопровод, который станет частью проекта «Алтай». Кроме того, предложение о покупке сжиженного природного газа Пекин получил от «Роснефти».