Նորածինների սեռերի խախտված համամասնությունը սպառնում է Հայաստանի ժողովրդագրությանը. ապագա մայրերի կորուստ, ընտանիք կազմելու դժվարություններ, բնակչության նվազում: Այս մասին նշված է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ներկայացրած «Նորածինների սեռերի անհամամասնությունը Հայաստանում. ժողովրդագրական տվյալներ եւ վերլուծություն» ուսումնասիրության մեջ:
Ուսումնասիրության նպատակն էր խորքից դիտարկել նորածինների սեռերի համամասնության շեղումները Հայաստանում եւ կանխատեսումներ կատարել մեր երկրի համար հնարավոր հետեւանքների առումով: Այն, ՄԱԲՀ պատվերով, իրականացրել է Փարիզի Բնակչության եւ զարգացման կենտրոնի Զարգացման հետազոտական ինստիտուտը ներկայացնող դոկտոր Քրիստոֆ Գիլմոտոն:
Այսօր այդ թեմայով մամուլի ասուլիս է հրավիրվել, որի բանախոսներն էին դոկտոր Քրիստոֆ Գիլմոտոն, ՄԱԲՀ հայաստանյան, վրաստանյան եւ ադրբեջանական գրասենյակների տնօրեն դոկտոր Զահիդուլ Հյուքը եւ ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը: Նրանց խոսքով՝ Հայաստանում նորածինների սեռերի համամասնությունը խախտվել է դեռեւս վաղ 1990-ականներից եւ ներկայում կազմում է 114-115 տղա՝ 100 աղջկա դիմաց: Այն աշխարհում ամենաբարձրերից մեկն է եւ զիջում է միայն Չինաստանին (118) ու Ադրբեջանին (116):
Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ եթե շարունակվի աղջիկների ծնունդը խափանելու գնով տղաներ ունենալու արատավոր երեւույթը, ապա Հայաստանը մինչեւ 2060 թ. կկորցնի գրեթե 93.000 պոտենցիալ ապագա մայր, իսկ երկրի բնակչությունը կնվազի հավելյալ 80.000 մարդով (սա ներկայում Հայաստանի 2 տարվա ծնունդների թիվն է) եւ, այլ հավասար պայմաններում, կկազմի մոտավորապես 2.6 միլիոն:
Բանախոսների ներկայացմամբ՝ մեր երկրում 1996 թ.-ից հետո ծնվածների մեջ տղաների ավելցուկն արդեն կազմում է գրեթե 39.000: «Եթե չկարողանանք կասեցնել այս երեւույթը, ապա ամուսնական ամենաակտիվ տարիքի՝ 20-39 տարեկան տղամարդկանց մի մասը շուտով սկսելու է ընտանիք կազմելու դժվարություններ ունենալ եւ, կին չգտնելով, կա՛մ ստիպված է լինելու արտագաղթել կա՛մ էլ դրսից կին գտնել իր համար», - նշել է Գարիկ Հայրապետյանը:
Ասուլիսին հետեւել է նորածինների սեռերի անհամամասնությանը նվիրված համաժողովը, որի մասնակիցներին ողջունել են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Արայիկ Պետրոսյանը եւ Զահիդուլ Հյուքը:

YEREVAN. –UNFPA Armenia Country Office presented on Thursday the findings of the 2012-2013 “Sex Imbalances at Birth in Armenia: Demographic Evidence and Analysis” study findings.
The purpose of the study was an in-depth analysis of sex-at-birth imbalances in Armenia and projecting the possible consequences of the skewed sex ratio for the country. The study was conducted by Christophe Z Guilmoto, senior fellow at the French Institut de recherche pour le development (IRD, Research Institute for Development) based at CEPED in Paris and a leading expert on the issue of prenatal sex selection, at the request of UNFPA Armenia Country Office.
Dr. Guilmoto, together with Dr. Zahidul Huque, UNFPA Representative for Turkey and Country Director for Armenia, Azerbaijan and Georgia, and Mr. Garik Hayrapetyan, UNFPA Armenia Assistant Representative spoke at the press conference. As the speakers indicated, the sex ratio at birth in Armenia rose after early 90s and today remains at a very high level of 114-115 of male births per 100 female births. This corresponds to one of the highest levels of birth masculinity observed anywhere in the world, surpassed only by China (118) and Azerbaijan (116).
According to the study, if the adverse practice of preventing girls from being born for the sake of having a boy is continued, almost 93,000 women will “go missing” and Armenia’s population will reduce by additional 80,000 inhabitants (it corresponds to the annual number of births over two years) by 2060, constituting, ceteris paribus, 2.60 million.
As the speakers noted, in Armenia, male children born after 1996 already outnumber female children by almost 39,000. “If we fail to prevent this process, part of men of the most active age in terms of entering marriage, 20-39 year olds, will relatively soon face problems, and being unable to find a pair will be forced either to migrate or to look for wives from abroad”, said Garik Hayrapetyan.