Պետք են ավելի լուրջ քայլեր ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը Բաքվում ընթացող 1-ին Հարավկովկասյան համաժողովի ընթացքում:
Նա նկատել է, թե ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման համար ԱՄՆ-ն միացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ստեղծմանը, որն իր վրա կողմերի հետ երկխոսելու առաքելություն է վերցրել, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Այս երկխոսությունը թույլ կտա խուսափել իրավիճակի բարդացումից: Միեւնույն ժամանակ Մինսկի խումբը գիտակցում է, որ այսօր դա բավարար չէ: Մեզ ավելի լուրջ քայլեր են հարկավոր բանակցային գործընթացում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները չեն կարող դա ինքնուրույն անել: Նրանց հարկավոր է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակությունների աջակցությունը, որ վերջ դնեն հակամարտությանը»,- ասել է դեսպանը:

US Ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar said more critical steps are needed on Karabakh.
During the first South Caucasus forum, Morningstar noted that his country got engaged in the activities of the OSCE Minsk Group which undertook the mission of holding dialogue between the sides, Azerbaijani media reported.
The dialogue enabled to prevent aggravation of the situation. However, the Minsk Group realizes it is not enough at this point, Ambassador noted.
“We need more serious steps in the negotiation process,” he said, stressing that the Co-Chairs need support of the Armenian and Azerbaijani societies in order to put an end to this conflict.