Վրաստանի խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի կոմիտեի նախկին ղեկավար Գիվի Թարգամաձեն, ով Ռուսաստանի կողմից հետախուզության մեջ է եւ գտնվում է Լիտվայում, մտադիր է վերադառնալ Վրաստան եւ ներառվել երկրի քաղաքական կյանքում:
«Առաջին իսկ հնարավորության դեպքում մոտ օրերս հենց առաջին չվերթով կվերադառնամ հայրենիք, ինչի համար շատ ուրախ եմ»,-հայտարարել է Թարգամաձեն`վրացական «Փիրվելի ռադիո» ռադիոկայանի եթերում:
Ընդ որում, նախկին պատգամավորն ընդգծել է, որ Վրաստան վերադառնալով` մտադիր է ակտիվորեն ներգրավվել երկրի քաղաքական կյանքում, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
ՌԴ ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը փետրվարի սկզբին Թարգամաձեին մեղադրել էր Ռուսաստանում ընդդիմադիր Սերգեյ Ուդալցովի հետ զանգվածային անկարգությունների կազմակեչպմանը մասնակից լինելու մեջ:
Օրերս Վիլնյուսում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Թարգամաձեն հայտարարել էր, որ Լիտվան հրաժարվում է արտահանձնել իրեն Ռուսաստանին, իսկ Ինտերպոլը հետախուզություն է հայտարարել:

Бывший глава комитета по обороне и безопасности парламента Грузии Гиви Таргамадзе, объявленный в розыск Россией и находящийся в Литве, намерен вернуться в Грузию и включиться в политическую жизнь страны.
«При первой же возможности на днях, ближайшим рейсом, я вернусь на родину, чему я очень рад», - заявил Таргамадзе в эфире грузинской радиостанции «Пирвели радио».
При этом бывший депутат отметил, что по возвращению в Грузию намерен активно подключиться к политической жизни страны, сообщает «Новости-Грузия».
Напомним, в начале февраля официальный представитель Следственного комитета РФ Владимир Маркин сообщил, что Таргамадзе обвиняется в подготовке массовых беспорядков в России вместе с российскими оппозиционерами Сергеем Удальцовым, Константином Лебедевым и Леонидом Развозжаевым. Маркин уточнил, что Таргамадзе объявлен в розыск.
На днях на пресс-конференции в Вильнюсе Таргамадзе заявил, что Литва отказалась его экстрадировать в Россию, а Интерпол – объявлять в розыск.  Главная прокуратура Грузии ранее заявляла, что не выдаст Таргамадзе России, так как это запрещает Конституция страны.