Երեւանի Մ. Հերացիի անվան պետական բժշկական համալսարանը ճանաչում է ձեռք բերել ԱՄՆ Քալիֆորնիայի բժշկական խորհրդի կողմից: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Հայաստանի կրթական համակարգի միջազգային ճանաչելիությունը մեծանում է:
Հերթական լավ լուրը. այս անգամ` ԱՄՆ-ից: Երեւանի Մ. Հերացիի անվան պետական բժշկական համալսարանը ճանաչում է ձեռք բերել ԱՄՆ Քալիֆորնիայի բժշկական խորհրդի կողմից: Այսուհետեւ ԵՊԲՀ-ի այն շրջանավարտները, ովքեր ուսումնառության ընթացքում ուսանել են հայերենով, հնարավորություն կստանան դիմել Կալիֆորնիայի հետբուհական վերապատրաստման վկայական ստանալու համար:
Մեր համալասարանը գրանցված է նաեւ Քալիֆորնիայի բժշկական խորհրդի պաշտոնական վեբ-կայքում` պաշտոնապես ճանաչված բժշկական հաստատությունների ցանկում հետեւյալ հասցեով՝ http://www.mbc.ca.gov/applicant/schools_recognized.html:
Ներկայումս համալսարանի միջազգային կապերի բաժինը համապատասխան աշխատանքներ է տանում Քալիֆորնիայի բժշկական խորհրդի կողմից անգլերենով եւ ռուսերենով դասավանդվող համալսարանական ծրագրերի ճանաչման ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ մինչ այս ԵՊԲՀ-ն ճանաչվել էր նաեւ արտասահմանյան մի շարք երկրների բժշկական խորհուրդների կողմից»:

“From now on, those YSMU graduates who have studied in Armenian during their studies will be eligible to apply for a postgraduate training certificate from the US State of California.
Our university is also registered in the Medical Board of California official website, in the list of officially-recognized medical institutions, at this address: http://www.mbc.ca.gov/applicant/schools_recognized.html.
At present, the university’s Department of International Relations is carrying out corresponding work toward recognizing the university programs which the Medical Board of California teaches in English and in Russian.
To note, heretofore YSMU was also recognized by the medical boards of several countries,” Armen Ashotyan specifically wrote.