Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին խորհրդարանական մեծամասնությանը եւ արտգործնախարարության ներկայացուցիչներին առաջարկում է արտասահմանյան այցերի ժամանակ ուղեկցել իրեն: Այս մասին նա հայտարարել է Թաիլանդում, որտեղ մասնակցում է Ասիայի եւ Խաղաղօվկիանոսյան ավազանի երկրների գագաթաժողովի աշխատանքներին:
Միխայիլ Սահակաշվիլին բացատրել է, որ դիվանագիտական քայլեր են անհրաժեշտ ի պատասխան Ռուսաստանի փութաջան գործողությունների, որը ցանկանում է «օրինականացնել մեր տարածքների գրավումը»: «Այստեղ ասիական երկրների գագաթաժողով է անցկացվում: Խնդիրն այն է, որ մեր պատվիրակության կազմում չկան արտգործնախարարության ներկայացուցիչներ: Այնինչ, մինչ նախագահը մասնակցում է, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը պետք է ստվերում աշխատի այն հարցերի ուղղությամբ, որոնք կենսական նշանակություն ունեն երկրի համար...», - նշել է նախագահը:
Նրա խոսքով` ինքը մի քանի օրից կմեկնի Էկվադոր` երկրի նախագահի երդմնակալությանը մասնակցելու, «եւ այնտեղ են մեկնում այն ռիսկային խմբերը, որոնց հետ եռանդով աշխատում է Ռուսաստանը», եւ հենց այդ պատճառով էլ խորհրդարանական մեծամասնության եւ ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչները պետք է պատվիրակության կազմում լինեն: «Ես միայն ուրախ կլինեմ, եթե մեծամասնության ներկայացուցիչներն ինձ ընկերակցեն գործուղումների ժամանակ, քանի որ մեր դիրքորոշումներում տարբերություններ չպետք է լինեն», - ասել է Վրաստանի նախագահը, հաղորդում է «Գռուզիա Online»-ը:
NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ օրերս Վրաստանի խորհրդարանում բարձրացվել էր Սահակաշվիլիի արտասահմանյան այցերի վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության հարցը: Խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչները պահանջում էին, որպեսզի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրո Բարնովը ժամանակին տեղեկացնի Միխայիլ Սահակաշվիլիի այցերի մասին, քանի որ պարզվել էր, որ արտգործնախարարությունը տեղյակ չէր նախագահի այցերի մասին, այն դեպքում, երբ այցերի ընթացքում «նախագահը հայտարարություններ է անում եւ տնտեսության, եւ էներգետիկայի, եւ կրթության մասին, որը կառավարության անմիջական իրավասությունն է»: Պատգամավորները նաեւ պահանջում էին հստակեցնել, թե Սահակաշվիլիի հետ ինչ կարգավիճակով են մեկնում «Միասնական ազգային շարժման» իր կուսակիցները:

Президент Грузии Михаил Саакашвили предлагает парламентскому большинству и представителям Министерства иностранных дел сопровождать его в зарубежных поездках. Об этом он заявил в Таиланде, куда прибыл для участия в работе второго саммита стран Азии и Тихоокеанского бассейна.
Михаил Саакашвили пояснил, что необходимы дипломатические действия в ответ на интенсивную работу России, которая желает «узаконить оккупацию наших территорий». «Здесь проводится саммит азиатских стран: это именно то место, куда прибывают страны целого ряда групп риска. Проблема в том, что наша делегацию приехала, и тут нет представителей МИД. А ведь пока президент ездит, внешнеполитическое ведомство в кулуарах должно работать по тем вопросам, которые жизненно важны для страны…», - отметил президент.
По его словам, через несколько дней он отправится в Эквадор на инаугурацию президента страны, «и туда ездят группы риска, с которыми активно работает Россия», и именно поэтому представители парламентского большинства и МИД должны входить в состав делегации. «Я буду только рад, если представители большинства будут сопровождать в поездках, потому что в наших позициях отличия не должно быть», - сказал президент Грузии, передает Грузия Online.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, на днях в парламенте Грузии был поднят вопрос об информировании общественности о зарубежных поездках Саакашвили. Представители парламентского большинства требовали, чтобы глава администрации президента Андро Барнов своевременно информировал о визитах Михаила Саакашвили, поскольку, как выяснилось, внешнеполитическое ведомство не в курсе поездок президента, тогда как в ходе своих визитов «президент делает заявления то по поводу экономики, то энергетики, то образования, что является непосредственной компетенцией правительства». Также депутаты требовали уточнить, в каком статусе вместе с Саакашвили путешествуют его соратники из «Единого национального движения».