Հայաստանի ոստիկանության նախկին աշխատակից, 7,5 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արման Խչեյանը պնդում է, որ թմրանյութերի վաճառքով չի զբաղվել: NEWS.am-ի խմբագրություն էր դիմել Խչեյանի մայրը` Սիլվա Գեւորգյանը: Համաձայն նրա ներկայացրած փաստաթղթերի, այդ թվում` Ա. Խչեյանի կողմից երկրի նախագահին, ԱՎԾ տնօրենին, ոստիկանապետին, գլխավոր դատախազին ուղղված դիմումում նախկին ոստիկանը մեղքը խոստովանում է մասնակի, սակայն կատեգորիկ հերքում է իրեն ներկայացվող թմրանյութերի վաճառքի մեղադրանքը:
Խչեյանի հայտարարության մեջ նշվում է, որ Էրեբունու բաժնի աշխատակից եղած ժամանակ ընկերություն է արել Լեւոն Խաչատրյանի` թմրանյութերի դեմ պայաքարի երեւանյան վարչության աշխատակցի հետ: Հետո Խաչատրյանը տեղափոխվել էր ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն, Խչեյանը ցանկացել է աշխատանքի անցնել Երեւանի վարչությունում եւ խնդրել է Խաչատրյանին բարեխոսել: Վրջինս խոստացել է աջակցել` թմրամյութերի առաքուվաճառքով զբաղվողների հայտնաբերման հարցում օգնության դիմաց: «Ես ունեի տեղեկատվության աղբյուրներ, եւ բազմիցս տեղեկացրել եմ Խաչատրյանին, ստուգողական գնում իրականացնել: Դեպքեր շատ են եղել, կարող եմ նշել»,-գրում է Խչեյանը իր հայտարարության մեջ:
2011 թ. սեպտեմբեր- հոկտեմբերին Խչեյանը Խաչատրյանին տեղեկացրել է, որ ոմն տաքսու վարորդ Էդիկ մարիխունա է վաճառում: Խաչատրյանը նրան 10 հազար դրամ է տվել` թմրանյութ գնելու համար: Թմրանյութը գնվել է, սակայն Խաչատրյանը չի վերցրել ասելով, «թող մնա քեզ մոտ»: Որոշ ժամանակ անց նրանք վարչության աշխատակիցենր հետ Էդիկին բերման են ենթարկել եւ 3 հազար դոլար են վերցրել` քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:
Ավելի ուշ Խաչատրյանը Խչեյանին առաջարկել է ընդլայնել գործունեությունը: Սակայն Խչեյանը, հեռանալով համակարգից, հրաժարվել է: 2012թ. մարտին նրան զանգահարել է նույն վարչության աշխատակից Կարեն Սարգսյանն ու հանդիպում նշանակել: Նրա հետ հանդիպման վայր են եկել նաեւ հատուկնշանակայիններ: Բռնություն գործադրելով` նրան տարել են ԿՀԴՊ վարչություն, որտեց էլ, ըստ Խչեյանի, Լեւոն Խաչատրյանը փորձել է շանտաժի ենթարկել նրան` պահանջելով ասել թմրավաճառի անունը եւ սպառնացել, որ հակառակ դեպքում ոմն Ա. Մ-ի կստիպեն իր դեմ ցուցմունք տալ: Նախկին ոստիկանը չի ժխտում, որ ժամանակ առ ժամանակ օգտագործել է Խաչատրյանի համար գնված մարիխուանան»: «Թմրանյութի օգտագործման մասով իմ մեղքն ընդունում են, բայց երբեք վաճառքով չեմ զբաղվել»,-ընդգծում է Խչեյանը:

Бывший сотрудник Полиции Армении, приговоренный к 7,5 годам лишения свободы, настаивает на том, что не занимался сбытом наркотиков.
В редакцию Новости Армении - NEWS.am обратилась мать бывшего полицейского Армана Хчеяна, Сильва Геворкян. Согласно представленным ею документам, в том числе обращению самого А.Хчеяна на имя президента страны, директора СНБ, начальнику Полиции, генеральному прокурору, бывший полицейский признает вину частично, однако категорически отрицает инкриминируемый ему сбыт наркотиков.
Как сообщается в заявлении Хчеяна, в бытность его сотрудником отделения Эребуни он дружил с Левоном Хачатряном, сотрудником отдела по борьбе с наркотиками ереванского управления полиции. Потом Хачатрян перешел на работу в ГУБОП. Сам А.Хчеян хотел работать в Ереванском управлении, о содействии в приеме на работу просил Л.Хачатряна. Тот обещал содействовать в обмен на помощь в выявлении продавцов наркотиков. «У меня были такие источники информации. Я неоднократно информировал Хачатряна, проводил контрольные закупки. Случаев было множество, и могу указать», - пишет Хчеян в заявлении.
В сентябре-октябре 2011 года Хчеян проинформировал Хачатрян о том, что некий Эдик, водитель такси марки «Опель» продает марихуану. Хачатрян передал Хчеяну 10 тысяч драмов на покупку наркотика. Наркотик был куплен, однако Хачатрян отказался взять, сказав, что «пусть останется у тебя». Через некоторое время он вместе с сотрудниками управления подвергли приводу Эдика, и взяли у него 3 тысячи долларов за освобождение от уголовной ответственности.
Позже Л.Хачатрян предложил Хчеяну расширить деятельность. Однако Хчеян, уволившись из системы, отказался. 6 марта 2012 года около 20 часов ему позвонил сотрудник того же управления Карен Саркисян и назначил свидание на площади Нжде. Вместо него прибыли спецназовцы и оперуполномоченные. Применив насилие, Хчеяна подвергли приводу в ГУБОП. Здесь, со слов Хчеяна, Левон Хачатрян пытался шантажировать его, требует назвать имя наркоторговца, угрожая в противном случае заставить некоего А.М дать показания, согласно которым наркотик он приобрел у Хчеяна.  Бывший полицейский в своем заявлении не отрицает, что время от времени использовал приобретаемую для Л.Хачатряна марихуану. «Признаю свою вину по части использования наркотика. Но никогда не занимался сбытом», - подчеркивает Хчеян.