Հունիսի 6-ին կմեկնարկեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն ու մրցույթը:
2013 թվականին ամբողջ երաժշտական աշխարհը նշում է հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակը: Ելնելով մշակութային այս իրադարձության կարեւորությունից` 2013թ. ընթացքում նախատեսվում է բազմաթիվ միջոցառումների անցկացում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ` մեր երկրի սահմաններից դուրս, միջոցառումներ, որոնք կմիավորվեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում:
Փառատոնի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 6-ին՝ մեծ երաժշտի ծննդյան օրը։ Նույն օրը Երեւանում կմեկնարկի Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 9-րդ մրցույթը, որն այս տարի ուղղված կլինի տաղանդավոր թավջութակահարների բացահայտմանը: Երեւան կժամանեն թավջութակահարներ եւ երաժշտական աշխարհի հեղինակավոր հյուրեր՝ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում իրենց կատարումներով կներկայանան 2007 թվականից միջոցառման պաշտոնական նվագախումբ հանդիսացող Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը եւ մենակատար, աշխարհահռչակ թավջութակահար Գոտյե Կապյուսոնը Ֆրանսիայից:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի եւ Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի արդյունքում եւ անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է: 2010 թվականից մրցույթի գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն այս տարվա մայիսին ընտրվել է որպես Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ։ Հեղինակավոր երաժշտական այս կառույցին անդամակցումը նոր հեռանկարներ է բացում Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի համար եւ եւս մեկ քայլ է հայկական մշակույթն աշխարհին ճանաչելի դարձնելու ճանապարհին։

6-го июня будет дан старт Международному конкурсу-фестивалю им. Арама Хачатуряна.
В 2013 году весь музыкальный мир справляет 110-летие великого армянского композитора Арама Хачатуряна. Учитывая значимость этого культурного события, в 2013г. ожидается большое число мероприятий как в Армении, так и за пределами нашей страны.
Церемония открытия конкурса состоится 6-го июня, в День рождения великого музыканта. В тот же день в Ереване будет дан старт 9-му международному конкурсу им. Арама Хачатуряна, который в этом году будет направлен на выявление талантливых виолончелистов. В Ереван прибудут виолончелисты и всемирно известные гости музыкального мира из разных стран. Во время церемонии открытия конкурса выступят Государственный молодежный оркестр Армении, который является официальным оркестром конкурса с 2007г., и всемирно известный виолончелист Готье Капюсон из Франции.
Международный конкурс им. Арама Хачатуряна является результатом совместных усилий Министерства культуры РА, Культурного фонда «Арам Хачатурян-конкурс» и Ереванской государственной консерватории им. Комитаса и проводится под высоким патронажем супруги президента РА - госпожи Риты Саркисян, которая и является почетным президентом совета попечителей. С 2010г. главным партнером конкурса является Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества.
В мае текущего года Международный конкурс им. Арама Хачатуряна стал членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. Стать членом престижной музыкальной федерации огромная честь для Международного конкурса им. Арама Хачатуряна, открывающая новые перспективы и являющаяся еще одним шагом на пути к тому, чтобы представить армянскую культуру миру.