ԱՄՆ-ում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման հույս ունեն: Այս մասին Բաքվում հունիսի 8 –ին ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը:
«ԱՄՆ-ը հետաքրքրված է հակամարտության լուծումով, ինչի մասին իր վերջին հայտարարությամբ հաստատեց պետքարտուղար Ջոն Քերին, եւ շարունակում է ակտիվ համագործակցել հակամարտության երկու կողմերի հետ»,- նշել է դիվանագետը, հաղորդում է «Թրենդը»:
Խոսելով ԱՄՆ պետքարտուղարի` հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ վերջին հանդիպումների մասին, Մորնինգսթարը նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն ակտիվորեն մասնակցում է բանակցություններին եւ փորձում է դրանք առաջ տանել մեռյալ կետից. «Ջոն Քերին անցած շաբաթ անհատական հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Նա շատ է հետաքրքրված հակամարտության լուծման որոնման գործընթացով»,-ասել է դեսպանը` ավելացնելով, որ հարցն ամբողջությամբ կախված է հակամարտությունում ներգրավված կողմերից:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ին չի հաջողվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնել:

The United States hope presidents of Armenia and Azerbaijan will meet in the near future, US Ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar said.
He recalled that Secretary of State John Kerry met with Armenian and Azerbaijani FMs.
“He met last week individually with ministers of foreign affairs of Azerbaijan as well as Armenia, and he is very interested in the process of finding the solution to the conflict,” Trend agency quotes Ambassador. “This is a matter that is totally up to parties involved.”
Secretary Kerry hopes for the progress in the Nagorno-Karabakh conflict, he added.
The OSCE Minsk Group failed to bring the presidents of Armenia and Azerbaijan, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev, to the negotiating table, ITAR TASS reported on Friday quoting a diplomatic source said. A diplomatic source from one of the Minsk Group said the regular round of talks planned for June 12 in Salzburg will not take place.