Հունիսի 14-ին Մխիթար Հերացիի անվան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում կմեկնարկի դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը:
ԱՄՆ ՄԶԳ երեւանյան գրասենյակից հայտնում են, որ համաժողովը հանդիսանում է արդյունավետ հարթակ դեղագործության ոլորտի մասնավոր եւ հանրային շահառուների համար` ծանոթանալու Հայաստանի վերջին դեղագործական ձեռքբերումներին, քննարկելու ընդհանուր խնդիրներ եւ նոր նախագծեր, ինչպես նաեւ ուսումնասիրելու համագործակցության նոր հնարավորություններ:
Համաժողովը բաղկացած է լինելու երկու նիստից։ «Դեղագործության ոլորտի ձեռքբերումները Հայաստանում» թեմայով նիստի ընթացքում կներկայացվեն Հայաստանի դեղագործության ոլորտի վերջին ձեռքբերումները, նոր զարգացումները, ընթացիկ բարեփոխումներն ու զարգացման ռազմավարությունները։ Համաժողովի երկրորդ մասը նվիրված է «Համաշխարհային դեղագործության լավագույն ձեռքբերումները» թեմային։
Համաժողովին զուգահեռ կանցկացվի դեղագործության ամենամյա «Ֆարմա Արմենիա ԷՔՍՊՈ» ցուցահանդեսը։
Համաժողովը կազմակերպում է Հայաստանի դեղ արտադրողների եւ ներմուծողների միությունը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման եւ շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի եւ ՀՀ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ։
Միջոցառմանը կմասնակցեն ավելի քան 500 բժիշկներ, դեղատնային ցանցերի, տեղական եւ օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների աշխատակիցներ, գիտնականներ եւ փորձագետներ։ Միջոցառումը կմեկնարկի Բժշկական համալսարանի նիստերի դահլիճում ժամը 10:00-ին (Երեւան, Կորյունի 2):

В Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци 14 июня стартует пятая международная конференция по конкурентоспособности фармацевтики.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе ереванского офиса USAID, конференция является эффективной платформой для частных и публичных заинтересованных в фармацевтической сфере лиц, чтобы ознакомиться с последними фармацевтическими достижениями Армении, обсудить общие проблемы и новые проекты, а также изучить новые возможности сотрудничества.
Конференция состоит из двух заседаний. В ходе заседания по теме «Достижения фармацевтической сферы» будут представлены последние достижения фармацевтической сферы Армении, текущие реформы и стратегии развития. Вторая часть конференции будет посвящена теме «Наилучшие достижения мировой фармацевтики».
Параллельно конференции состоится ежегодная выставка «Pharma Armenia EXPO».
В конференции примут участие более 500 врачей, сотрудников аптечных сетей, местных и иностранных фармацевтических компаний, ученых и экспертов. Мероприятие стартует в зале заседаний Медицинского университета в 10:00 часов (Ереван, улица Корюна 2).