Շատ դրական է գնահատվում այն, որ հասարակությունն արագ արձագանքում է հայտարարություններին, վերլուծում եւ երբեմն խիստ գնահատականներ է տալիս դրանց, դա նշանակում է, որ հայ հասարակությունը եւ Հայաստանում, եւ ԼՂՀ-ում, եւ սփյուռքում, պահպանում է իր իմունային համակարգը՝ անկախ տեղեկատվության հավաստիությունից: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի հայտարարությունը՝ France – 24-ին տված հարցազրույցի ժամանակ, ըստ որի, իբր կան Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ընդգրկելու հեռանկարներ:
Ինչ վերաբերում է բուն հարցազրույցին, ապա սկզբի համար Բաբայանը նշեց, որ ճանաչում է Կարեն Միրզոյանին ավելի քան 20 տարի, ապա հավելեց. «Ես նրան գիտեմ որպես իր հայրենիքը սիրող եւ նրան հավատարիմ մարդ, ինչպես նաեւ փորձառու դիվանագետ: Նա պարզապես չէր կարող մտածել կամ ասել, որ Ղարաբաղը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում: Այլ բան է, որ նման բան հնչել է: Միրզոյանը չի ասել, որ Ղարաբաղը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, նա պարզապես լարված է եղել համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեռուստաընկերությանը հարցազրույց տալիս: Նա ցանկացել է ասել, որ կան հեռանկարներ, կան հույսեր խնդիրը կարգավորելու, ոչ թե Արցախն Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու:
Սակայն, քանի որ դա վերջին հարցն էր, նա, փաստացի, պատասխանել է այլ հարցի, ոչ թե հնչած հարցին: Բացի այդ կար լեզվական խնդիր: Քաղաքական, իմաստային եւ գաղափարական առումներով նման արտահայտությունն անհնար է: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի կազմ վերադարձ չկա»:
Մեկնաբանելով Միրզոյանի հայտարարությունը, որ ազատագրված տարածքներն անվանել է «անվտանգության ապահովման բուֆերային գոտի», Բաբայանը նշեց, որ կա բուֆերային գոտու երկու հասկացություն: Նրա խոսքով՝ առնվազն 6 տարի ԼՂՀ-ի համար գոյություն չունի բուֆերային գոտի քաղաքական առումով: «Եթե նախկինում ազատագրված տարածքները համարվում էին բուֆերային գոտի, ապա հիմա դրանք այդպիսին չեն համարվում, քանի որ 2006-ին Սահմանադրության ընդունումից հետո այդ հասկացությունը դուրս եկավ շրջանառությունից: Մեզ համար ողջ տարածքը համարվում է Ղարաբաղ: Այդ եզրը դուրս է եկել քաղաքական գործածությունից»:
Սակայն, ըստ Բաբայանի, մնում է ռազմական բուֆերային գոտին, որը հակառակորդի հետ շփման գիծն է: «Նման բուֆերային գոտի մի տեղ կարող է կազմել 300 մետր, մեկ այլ տեղ՝ 1-2 կմ: Բոլոր երկրներն ունեն այդպիսի սահմանային բուֆերային գոտիներ: Կարեն Միրզոյանը նկատի է ունեցել ռազմական բուֆերային գոտին ու նրա խոսքի սխալ ընկալում է եղել»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ին, ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը France – 24 արբանյակային հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, հարցին, թե հեռանկար տեսնո՞ւմ է, որ Ղարաբաղը վերադառնա Ադրբեջանի կազմ, պատասխանել  «կան հեռանկարներ, կան հույսեր»:

Очень положительно оценивается то, что общество быстро реагирует на заявления, анализирует и иногда дает жесткие оценки, а это означает, что армянское общество в Армении, в НКР и в Диаспоре сохраняет свою иммунную систему, вне зависимости от достоверности информации. Подобная реакция только приветствуется. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна Давид Бабаян, комментируя заявления сделанные главой МИД НКР Карена Мирзояна в интервью France - 24 о том, что якобы есть перспективы возвращения Карабаха в состав Азербайджана.
Что касается самого интервью, то, для начала, Бабаян отметил, что знает Карена Мирзояна более двадцати лет: «Я его знаю как человека любящего своего родину и преданного ей человека, а также как дипломата с опытом. Он просто не мог подумать или сказать, что Карабах может быть в составе Азербайджана. Другое дело, что такое прозвучало. Мирзоян говорил не говорил оо том, что Карабах может быть в составе Азербайджана, он просто был напряжен, когда давал интервью всемирно известному телеканалу. Он хотел сказать, что есть перспективы, есть надежды на урегулирование конфликта, а не возвращения Арцаха в состав Азербайджана. Однако, так как ему был задан последний вопрос, он, фактически, ответил на другой, а не на прозвучавший. Кроме этого, есть языковая проблема. В политическом, смысловом и идеологическом плане подобное высказывание не возможно. Мы не однократно заявляли о том, что возврата в состав Азербайджана нет».
Комментируя заявление Мирзояна, что освобожденные территории Карабаха являются «буферной зоной обеспечения безопасности», Бабаян отметил, что существует два понятия буферной зоны. По словам Бабаяна, как минимум уже 6 лет для НКР не существует буферной зоны в политическом плане: «Если раньше освобожденные территории считались буферной зоной, то сейчас, они таковыми не считаются, так как после принятия Конституции в 2006 году это понятие вышло из обихода, для нас вся территория является Карабахом. Этот термин вышел из политического обихода».
Однако, по словам Бабаяна, остается военная буферная зона, которая является линией соприкосновения с противником: «Такая буферная зона в одном месте может составлять 300 метров, в другом месте 1 или 2 км. У всех государств есть подобные приграничные буферные зоны. Карен Мирзоян имел ввиду военную буферную зону, и имело место не правильное восприятие».
Напомним, что Карен Мирзоян 12 июня в интервью спутниковому телеканалу France - 24, отвечая на вопрос о том, не видит ли он перспективы возвращения Нагорного Карабаха в состав Азербайджана, ответил: «Eсть определенные перспективы, есть определенные надежды».