Նախագահ Բարաք Օբամայի ամենամյա հայտարարությունը՝ կապված ապրիլի 24-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման հետ, ուժեղ հայտարարություն է, որը որեւէ փաստ չի հերքում: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը՝ Յեյլի համալսարանի «The Politic» ամսագրին տված հարցազրույցում:
«Այնտեղ հստակ ասվում է, որ Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին 1.5 մլն հայ է սպանվել: Հայտարարությունը վկայակոչում է այդ գործողությունները՝ որպես 20-րդ դարի ամենավայրագ գազանություններից մեկը: Հայտարարությունում ճանաչվում են փաստեր եւ, մեր կարծիքով, դրանում փաստերի վերաբերյալ վիճելի հարցեր չկան»,-ընդգծել է դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ այն բնորոշումը, որը ԱՄՆ կառավարությունը տալիս է այդ իրադարձությունների համար, քաղաքական որոշում է, որը ներառում է մի շարք իրավական եւ քաղաքական գործոններ, որոնցից մեկը Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորումն է: «Իհարկե, Հայաստանին պետք է Թուրքիայի հետ բաց սահման: Մասնակի մեկուսացումը մեծ վնաս է հացնում պետականությանն ու տնտեսությանը: ԱՄՆ քաղաքականությունն ուղղված է Հայաստանի եւ Թուրքիայի հաշտեցմանը: Այդ կերպ նախագահը եւ նախկին ու ներկայիս պետքարտուղարները ընտրում եւ օգտագործում են այնպիսի բառեր, որոնք, ինչպես նրանք են կարծում, կնպաստեն հաշտեցմանը»,-ընդգծել է դեսպանը՝ մեկնաբանելով նախագահի՝ ապրիլի 24-ի վերաբերյալ ամենամյա հայտարարության խոսքերի ընտրությունը:

Ежегодное заявление президента Барака Обамы по случаю дня поминовения жертв Геноцида армян 24 апреля – сильное заявление, не отрицающие ни одного из фактов. Об этом заявил посол США в Армении Джон Хефферн в  интервью журналу Йельского университета «The Politic».
«В нем четко говорится, что 1,5 миллиона армян были убиты или были отправлены на смерть в последние дни Османской империи. Заявление ссылается на эти действия как на одно из самых страшных зверств 20-го века. В заявлении признаются факты, и, на наш взгляд, в нем нет никакого спора о фактах»,- подчеркнул посол.
По его словам, решение о том, как правительство США характеризует этот период, является политическим решением, и оно принимает во внимание целый ряд правовых и политических факторов, одним из которых является нормализация отношений между Арменией и Турцией. «Конечно же, Армении необходима открытая граница с Турцией. Состояние частичной изоляции наносит большой вред государству и экономике. Политика США направлена на примирение между Арменией и Турцией. Таким образом, президент и Госсекретари Клинтон, а теперь и Керри, выбирают и используют слова, которые, как они считают, будут способствовать примирению»,- отметил посол, комментируя выбор слов президента в ежегодной речи 24 апреля.