Թուրքիայի խորհրդարանական ամենամեծ ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության ղեկավար Դենիզ Բայկալը կուսակցության Սիիրթի նահանգային համաժողովում կրկին քննադատել է թուրքական իշխանություններին` հայտարարած քրդական հարցի եւ Հայաստանի հետ հարաբերությւոնների կարգավորման քայլերի համար:
Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ` Բայկալը նշել է, որ առկա խնդիրներին էթնիկ որակումներ տալը սխալ է եւ ավելացրել. «Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը սխալ է: Իհարկե, մենք թշնամի չենք: Պատմական ողբերությունները գիտենք, իսկ այժմ թշնամություն չունենք: Հայաստանի անկախությունը առաջինը ճանաչած երկրների մեջ ենք: Սակայն Հայաստանի կողմից Ղարաբաղը բռնազավթելուց հետո փակեցինք սահմանը: Հիմա էլ ասելով, որ Հայաստանի հետ բարեկամ ենք դառնալու` Ադրբեջանի դեմ դուրս եկանք: Գազի գինը բարձրացրեցին, այսինք, դրա դիմաց վճարեցինք: Դրանք սխալ գործեր են: Քրդական հարցի եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը Թուրքիայի գլխին փորձանք դարձավ, Թուրքիային նեղ վիճակի մեջ գցեց»,-նշել է Դենիզ Բայկալը:
Նշենք, որ Բայկալի կուսակցությունը թուրքական խորհրդարան դիմում է ներկայացրել, որում պահանջվում է խորհրդարանում քննարկել Հայաստանի հետ ստորագրված արձանագրությունների ապագան: Հիշյալ կուսակցության ղեկավարները անընդհատ կոչ են անում թուրքական իշխանություններին՝ խորհրդարանից հետ կանչել արձանագրությունները:

Leader of the largest oppositional Republican People’s Party Deniz Baykal again condemned authorities for initiating Kurdish issue resolution and reconciliation with Armenia.
According to Turkish Zaman, Baykal emphasized it is incorrect to give ethnical assessment to current issues adding that normalization with Armenia is an incorrect move. "Yes, we are not enemies and know the history’s tragedies, but do not cherish the hostilities. We were among the states that recognized Armenia’s independence first. However after Armenia occupied Karabakh, we blocked the border. And now, saying we will reconcile with Armenia, we signed against Azerbaijan. And they increased gas price, that is we paid for all this. These steps were wrong of us, Kurdish issue resolution and relations’ normalization with Armenia turned for us into trouble, putting Turkey a strain.
Deniz Baykal’s party constantly urges Turkish authorities to recall Armenia-Turkey Protocols from the Parliament, presenting a statement condemning the Protocols’ discussions.