Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի Անկարա կատարելիք այցի նախաշեմին գերմանական «Der Spiegel» թերթը հարցազրույց է անցկացրել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության մասին հարցին Էրդողանը պատասխանել է, որ «ոչ մի ցեղասպանության մասին խոսք լինել չի կարող»:
Պարբերականը նշում է, որ « Օսմանյան Թուրքիայում Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ տեղահանվել եւ սպանվել են բազմաթիվ հայեր»:
Անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի՝ հայերին տված խոստմանը՝ Թուրքիայի վարչապետն ասել է. «Եթե Օբաման այն ժամանակ արտասաներ „ցեղասպանություն“ բառը, դա նրա կողմից մեծ սխալ կլիներ: Այդ բառը ճշմարտություն չէ միայն նրա համար, որ դա արտասանել է նախագահը: Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած որոշմանը, այն կայացվել է հայկական Սփյուռքի ճնշման տակ»:
Բացի այդ, Էրդողանը կրկին սպառնացել է Թուրքիայից արտաքսել ապօրինի բնակվող հայերին: «Մենք դիմում են հայկական Սփյուռքին եւ յուրաքանչյուր երկրի, որ պաշտպանում է Սփյուռքին. Մեր երկրում կան հայեր, որ քաղաքացի են ու կան, որ ապօրինի են բնակվում: Առ այսօր մենք փակել ենք մեր աչքերը, բայց եթե հայկական Սփյուռքը շարունակի նույն կերպ, մենք միջոցներ կձեռնարկենք»,- ասել է Էրդողանը:

Shortly before the German Chancellor Angela Merkel’s current visit to Ankara, Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan gave an interview to German “Der Spiegel” newspaper.
Asked about Armenian Genocide, Erdogan replied: “The genocide is off the question.”
The source says that numerous Armenians were killed and deported during the World War I in the Ottoman Turkey."
Referring to President Obama’s campaign pledge to Armenians, Turkish premier said: “If last year Obama said the word &‘genocide’, it would be a mistake. That word cannot be true just because the President said it. As for the Armenian Genocide, adopted by the U.S House Committee on Foreign Affairs, it all was induced by the pressure from Armenian Diaspora.”
Besides, Erdogan interlineary again threatened to deport illegal Armenians from Turkey. “We appeal to Armenian Diaspora in each country, that defends it – there are Armenians in our country that are Turkish citizens, but also illegals. To date, we were turning a blind eye to this, but if Armenian Diaspora carries on, we will take measures.”