Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի Անկարա կատարելիք այցի նախաշեմին գերմանական «Der Spiegel» թերթը հարցազրույց է անցկացրել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության մասին հարցին Էրդողանը պատասխանել է, որ «ոչ մի ցեղասպանության մասին խոսք լինել չի կարող»:
Պարբերականը նշում է, որ « Օսմանյան Թուրքիայում Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ տեղահանվել եւ սպանվել են բազմաթիվ հայեր»:
Անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի՝ հայերին տված խոստմանը՝ Թուրքիայի վարչապետն ասել է. «Եթե Օբաման այն ժամանակ արտասաներ „ցեղասպանություն“ բառը, դա նրա կողմից մեծ սխալ կլիներ: Այդ բառը ճշմարտություն չէ միայն նրա համար, որ դա արտասանել է նախագահը: Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած որոշմանը, այն կայացվել է հայկական Սփյուռքի ճնշման տակ»:
Բացի այդ, Էրդողանը կրկին սպառնացել է Թուրքիայից արտաքսել ապօրինի բնակվող հայերին: «Մենք դիմում են հայկական Սփյուռքին եւ յուրաքանչյուր երկրի, որ պաշտպանում է Սփյուռքին. Մեր երկրում կան հայեր, որ քաղաքացի են ու կան, որ ապօրինի են բնակվում: Առ այսօր մենք փակել ենք մեր աչքերը, բայց եթե հայկական Սփյուռքը շարունակի նույն կերպ, մենք միջոցներ կձեռնարկենք»,- ասել է Էրդողանը:

Незадолго до сегодняшнего визита канцлера Германии Ангелы Меркель в Анкару авторитетная немецкая газета «Der Spiegel» взяла интервью у премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
В частности, на вопрос о Геноциде армян Эрдоган ответил, что «ни о каком геноциде и речи быть не может».
Издание отмечает, что «в Оттоманской Турции во время Первой мировой войны было депортировано и убито бесчисленное количество армян».
Относительно обещания президента США Барака Обамы, данного армянам во время своей предвыборной кампании, турецкий премьер сказал следующее: «Если Обама тогда употребил слово „геноцид“, то это было с его стороны ошибкой. Это слово не является истиной только потому, что его употребил президент. Что же касается резолюции о Геноциде армян, принятой Комитетом по внешним сношениям Конгресса США, то все это было вызвано к жизни под давлением армянской диаспоры».
Кроме того, Эрдоган между строк вновь пригрозил депортацией из Турции нелегально живущих там армян. «Мы обращаемся к армянской диаспоре и каждой стране в отдельности, которая защищает диаспору: в нашей стране есть армяне, являющиеся гражданами Турции, но есть и такие, кто живет там нелегально. До сих пор мы закрывали на это глаза, но если армянская диаспора и впредь будет продолжать в том же духе, мы примем меры».