Եղվարդ-Երեւան ճանապարհին հոկտեմբերի 20-ին հայտնի դերասան Վարդան Պետրոսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած վթարի հետեւանքով Տաթեւ Հակոբյանը շարունակում է գտնվել «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հակոբյանների փաստաբան Մարատ Գինոսյանը:
Նա նշեց, որ դեռ հայտնի չէ՝ երբ Տաթեւ Հակոբյանը դուրս կգրվի հիվանդանոցից: Փաստաբանի տեղեկություններով՝ Պետրոսյանի ընտանիքից որեւէ մեկը չի հանդիպել Հակոբյանների հետ:
Ինչ վերաբերում է վթարի մոդելավորման 3D տարբերակին եւ հնարավոր հաշտությանը, Մարատ Գինոսյանը դա հավանական չի համարում:
«Չեմ կարծում, ինչ հաշտության մասին է խոսքը: Դա իրավաչափ, օրենքով ձեռք բերված ապացույց չէ, ավտոտեխնիկական փորձաքննություն է նշանակվել, ես դա եմ ընդունում»,-ասաց փաստաբանը:
Նշենք, որ Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը մեզ հետ զրույցում ասել էր, որ պատրաստ է վթարի մոդելավորման 3D տարբերակը, բայց եթե գործը փակվի, այն չեն ներկայացնի հանրությանը: «Մենք սկզբից այն ցանկանում ենք ներկայացնել տուժող կողմին, այնուհետեւ քննարկենք որոշակի ժամկետում, թե ինչ անենք: Եթե նպատակը օբյեկտիվ ճշմարտությունն էր, մենք այն բացահայտել ենք, եթե կասկածներ կան, մենք կարող ենք ուղղորդել, որ իրենք դիմեն մի հեղինակավոր կազմակերպություն եւ իրենք մոդելավորեն վթարը: Այդ ծրագիրը թույլ չի տալիս որեւէ խեղաթյուրում անել, դու ընդամենը տվյալներն ես տեղադրում: Եթե տուժող կողմը համաձայնի, որ դա է ճշմարտությունը եւ գործը փակվի, մենք այն չենք հրապարակի: Մեր նպատակն է, որ տուժողին վնաս չպատճառենք»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 20-ին ժամը 21:20-ի սահմաններում Եղվարդ-Երեւան ավտոճանապարհի 32-րդ կմ հատվածում բախվել էին BMW մակնիշի 04 ՍԼ 920 համարանիշի եւ «ՎԱԶ 2121» մակնիշի 870 ՕԼ 64 համարանիշի ավտոմեքենաները: Վթարի հետեւանքով 7 հոգի մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել էին հիվանդանոցներ, նրանց մեջ էր նաեւ հայտնի դերասան Վարդան Պետրոսյանը: Ավելի ուշ Էդգար եւ Էդուարդ Հակոբյան եղբայրները մահացել էին: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՔՕ-ի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով: Վարդան Պետրոսյանը կալանավորված է, Վերաքննիչ դատարանը մերժել էր փոխել նրա խափանման միջոցը:

Пострадавшая вследствие ДТП с участием известного актера Вардана Петросяна на трассе Егвард – Ереван Татев Акопян до сих пор находится в медицинском центре «Армения». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил адвокат Акопянов Марат Гиносян.
Он отметил, что пока неизвестно, когда Татев Акопян будет выписана из больницы. По эго сведениям, никто из семьи Петросяна не встречался с Акопянами. Что касается 3D моделированного варианта аварии и возможного примирения, Гиносян не считает его вероятным. «Не думаю. О каком примирении может идти речь. Оно не является правомерной, полученной законным способом уликой. Была назначена автотехническая экспертиза, ее я принимаю», - сказал адвокат.
Отметим, что адвокат Вардана Петросяна ранее в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил, что готов 3D моделированный вариант аварии, но если дело будет закрыто, он не будет опубликован. «Мы хотим сначала представить его пострадавшей стороне, а затем в определенные сроки обсудить, что будем делать. Если целью была объективная правда, то мы ее раскрыли. Если есть какие-либо сомнения, то мы можем направить их в одну авторитетную компанию, где они также смогут смоделировать аварию. Данная программа не позволяет искажения, ты лишь вносишь данные. Если пострадавшая сторона согласится закрыть дело, то мы не станем его публиковать», - сказал он.
Напомним, что 20 октября в 21:20 на 32 км. трассы Егвард – Ереван столкнулись два автомобиля. Вследствие ДТП 7 человек были госпитализированы с телесными повреждениями, среди них – известный актер Вардан Петросян. Позже братья Эдгар и Эдуард Акопяны скончались. По делу возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 242 УК. Вардан Петросян арестован, Апелляционный суд отказал в изменении меры пресечения.