2009-ի դեկտեմբերին փակված քրդական «Ժողովրդավարական հասարակություն» կուսակցության նախկին նախագահի դեմ ապրիլի 12-ին Թուրքիայի Սամսուն քաղաքի դատարանի դիմաց կատարված հարձակումը Թուրքիայի քրդաբնակ շրջաններում լարվածության առիթ է հանդիսացել: Ապրիլի 12-ին Ստամբուլում բազմաթիվ անձինք ընդդեմ այդ հարձակման բողոքի երթ են կազմակերպել, իսկ ապրիլի 13-ի առավոտյան Թուրքիայի հարավ-արեւելյան Հաքքարիի նահանգի Յուքսեքովա ավանում ի նշան բողոքի փակված են եղել առեւտրի տաղավարները: Փողոցներում հավաքված բազմությունը բողոքի ակցիաներ է իրականացրել: Ոստիկանությունը զգուշացրել է հավաքվածներին ցրվել, որի ընթացքում ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ բախումներ են տեղի ունեցել: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ օգտագործել է ջրցան մեքենաներ եւ արցունքաբեր գազ: Ներկա դրությամբ հիշյալ շրջանում խառնաշփոթը շարունակվում է:
Նշենք, որ Սամսունում ընթացող դատավարությանը որպես դիտորդ հետեւելիս են եղել «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» (փակված «Ժողովրդավարական հասարակություն») կուսակցության որոշ պատգամավորներ եւ փակված կուսակցության նախկին առաջնորդ Ահմեդ Թուրքը, ում Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը 5 տարով արգելել է զբաղվել քաղաքականությամբ:
Դատական նիստի ավարտից հետո Ահմեդ Թուրքը մի խումբ անձանց կողմից ենթարկվել է հարձակման՝ հենց դատարանի դիմաց, եւ տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ ենթարկվել է վիրահատության:

Нападение на бывшего председателя закрытой в декабре 2009 года курдской партии «Демократическое общество», совершенное 12 апреля перед зданием суда в турецком городе Самсун, стало причиной для напряженности в населенных курдами районах Турции.
12 апреля в Стамбуле множество людей провело шествие протеста против этого нападения, а утром 13 апреля в поселке Юксекова в юго-восточной провинции Турции Хаккари в знак протеста были закрыты торговые лавки. Множество людей, собравшихся на улицах, провело акции протеста. Полиция призвала собравшихся разойтись, и в это время между полицейскими и демонстрантами произошли столкновения. Против демонстрантов полиция использовала водометные машины и слезоточивый газ. В настоящий момент в упомянутых районах продолжаются беспорядки.
Отметим, что за судебным процессом в Самсуне в качестве наблюдателей следили некоторые депутаты от партии «Мир и демократия» (закрытая партия «Демократическое общество») и бывший лидер закрытой партии Ахмед Турк, которому Конституционный суд Турции на 5 лет запретил заниматься политикой.
После окончания судебного заседания Ахмед Турк и группа лиц подверглись нападению прямо перед зданием суда и были госпитализированы. Ахмед Турк прооперирован.