Հոլանդիայի մարմնավաճառները համաձայնել են իրենց ծառայությունների համար կրիպտոարժույթով վճարումներ ընդունել։ Վճարային նոր համակարգին անցնելու մասին առաջին անգամ հայտարարել է Ամստերդամի խոշորագույն «007». Էսկորտ-գործակալությունը։
Բիթքոյններով վճարելու համար հաճախորդները պետք է նախապես հայտնեն աշխատակազմին եւ հատուկ հաշիվ ստանան վիրտուալ փողերի փոխանցման համար։ Մեկ բիթքոյնը պետք է բավական լինի աղջկա հետ առնվազն հինգ ժամ անցկացնելու համար, հայտնում է BFM.ru-ն։
«Գիտեք, այս ամենը գովազդի է նման: Բիթքոյնների համակարգը ոչ ոք չի կարգավորում: Սա ոչ պաշտոնական, վիրտուալ արժույթ է:  Այն կապված չէ ոսկու կամ էլ որեւէ այլ բանի հետ: Երբեք չի կարելի հստակ կանխատեսել եվրոյի կամ ռուբլու հարաբերակցությամբ նրա  փոխարժեքը: Այդ պատճառով էլ կարծում եմ, որ սա հոլանդացի մարմնավաճառուհիների մարքեթինգային ինքնատիպ քայլն է», - ասել է Եվրոպայի խոշորագույն հասարակաց տան սեփականատեր Պետեր Լասկարիսը:
Նշենք, որ կրիպտոարժույթն իր կայուն տեղն ունի շուկայում: Բիթքոյնների դիմաց վաճառում են անշարժ գույք, ներդրողներն անտարբեր չեն դրանց նկատմամբ:  Ըստ որոշ փորձագետների` այս փողերը կարող են օգտագործվել կաշառք ստանալու համար:
Հիշեցնենք, որ բիթքոյններն ի հայտ էին եկել 2009թ. փետրվարին, մեկ միավորը վաճառել էին 30 ցենտով: Այժմ փոխարժեքը պահպանվում է մեկ բիթքոյինը 800 դոլար սահմանագծում:

Голландские путаны согласились принимать криптовалюту за свои услуги. Первым о переходе на новую форму платежей сообщило крупнейшее эскорт-агентство Амстердама «007».
Чтобы расплатиться биткоинами, клиентам нужно заранее сообщить администрации и получить специальный счет для перевода виртуальных денег. Так, одного биткоина должно хватит минимум на пять часов, проведенных с девушкой, сообщает BFM.ru.
«Вы знаете, все это похоже на рекламу. Система биткоинов никем не регулируется. Это неофициальная, виртуальная валюта. Она не привязана к золоту или к чему-нибудь еще. Никогда нельзя точно спрогнозировать ее курс к евро или к рублю. Поэтому я думаю, это своеобразный маркетинговый ход голландских проституток», - сказал владелец крупнейшего борделя в Европе Петер Ласкарис.
Отметим, что после взрывного роста криптовалюта заняла прочное место на рынке. За биткоины продают недвижимость, к ним присматриваются инвесторы. Расчеты с этими деньгами анонимны и некоторые эксперты предполагают, что их могут использовать для получения взяток.
Напомним, биткоины возникли в феврале 2009 года, единицу криптовалюты продавали за 30 центов. Сейчас курс держится в районе 800 долларов за один биткоин.