ԱՄՆ-ում դատարանը թույլ է տվել անջատել Թեքսասի բնակչուհի հղի Մարլիզ Մունյոսի կենսաապահովման համակարգը, որի մոտ ուղեղի մահ են արձանագրել:
Ֆորթ-Ուորթի հիվանդանոցի բժիշկները արհեստականորեն պահպանում էին Մունյոսի օրգանիզմի գործունեւությունը պտուղը պաշտպանելու համար:
Հաղորդում են, որ 33-ամյա Մարլիզ Մունյոսը երկու ամիս առաջ հանկարծակի կորցրել է գիտակցությունը, երբ հղիության 14-րդ շաբաթն էր ընթանում: Ամուսինը՝ Էրիկ Մունյոսը, հունվարի 14-ին դիմել է դատարան՝ հայտարարելով, որ կնոջ արհեստական կենսաապոհովումը հակասում է այն հայացքներին, որն իր կինն ուներ կենդանության օրոք:
Նրա խոսքով՝ ոչ ինքը, ոչ էլ իր կինը չէին ցանկանա օրգանիզմն այդ վիճակում պահել: Որպես փաստարկ Մունյոսը հայտարարել է, որ ինքը կնոջ հետ նույնպես բժիշկներ են, ուստի կարող են այդ հարցի վերաբերյալ որոշում կայացնել: Մունյոսի իրավաբաններն ավելի ուշ պարզել են, որ 22 շաբաթական պտուղը ինչ-որ մի ընթացք թթվածին չի ստաել ու զարգացման «ակնհատ թերություններ» ունի, ինչի մասին նշված է բժշկական փաստաթղթերում:
Մունյոսին ընդդիմացող հիվանդանոցը վկայակոչում է օրենքը, որն արգելում է հրաժարվել հղի կանանց համար կենսական կարեւորություն ունեցող բուժումից: Այնտեղ նաեւ հայտարարում են, որ հոգ են տանում երեխայի կյանքի մասին
Դատարանը որոշել է, որ եթե Մունյոսը դե-ֆակտո մահացած է, ապա Թեքսասի օրենքվ նա չի կարող համարվել «հղի հիվանդ», հաղորդում է NEWSru.com-ը՝ վկայակոչելոբ BBC-ին:

В США суд разрешил отключить от системы жизнеобеспечения беременную жительницу Техаса Марлиз Муньос, у которой констатировали смерть мозга.
Врачи больницы в Форт-Уорте искусственно поддерживали функционирование организма Муньос ради сохранения плода.
Сообщается, что 33-летняя Марлиз Муньос внезапно потеряла сознание два месяца назад, когда была на 14 неделе беременности. Ее муж Эрик Муньос обратился в суд 14 января, заявив, что поддержание жизнедеятельности организма его жены идет вразрез с теми взглядами, которых она придерживалась при жизни.
По его словам, ни он, ни сама его супруга не хотели бы поддерживать ее организм в таком состоянии. В качестве аргумента Муньос заявил, что они с женой сами являются медиками, поэтому могут принимать компетентное решение по этому вопросу. Юристы Муньоса позже выяснили, что плод, которому в настоящее время 22 недели, в течение некоторого времени не получал кислорода и имеет «очевидные аномалии» в развитии, что указано в больничной документации.
Больница, оппонировавшая Муньюсу, ссылалась на закон, запрещающий отказывать в жизненно важном лечении беременным пациенткам. Там также заявляли, что заботятся о жизни ребенка.
Суд, однако, постановил, что, если Муньос де-факто мертва, по законам Техаса она не может считаться «беременной пациенткой», сообщает NEWSru.com со ссылкой на BBC.