Ապրիլի 16-ին Գյումրիում Պատվի Բլրի բարեկարգման աշխատանքների քննարկման նպատակով տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցել են Մոսկվայից ժամանած ՌԴ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» դաշնային գործակալության ղեկավար Ֆարիտ Մուխամետշինը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, Շիրակի մարզպետ Լիդա Նանյանը, Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ու «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեց «Պատվի գործ» ռուս-հայկական բարեգործական կազմակերպության մամուլի քարտուղար Աշոտ Պողոսյանը, ներկաները, տեղում ծանոթանալով ընթացող շինարարությանը, բարձր են գնահատել կատարված աշխատանքները, փաստել կառույցի յուրօրինակությունն ու առանձնահատկությունը, ինչպես նաեւ կարեւորել ռուս եւ հայ ժողովուրդների բարեկամությունն ու համագործակցության առավել խորացման անհրաժեշտությունը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը Գյումրիում վերականգնվում է «Պատվի բլուր» կոչվող` 1853-56թթ. եւ 1877-78թթ. ռուս-թուրքական պատերազմներում զոհված ռուսական բանակի սպաների եւ զինվորական բժիշկների գերեզմանատունը, որի տեղում անցած դարի 50-ական թվականներին կառուցվել էր մանկական առողջարան: Վերակառուցման ու բարեկարգման աշխատանքներն ամբողջությամբ իրականացնում է հատուկ այդ նպատակով ստեղծված «Պատվի գործ» ռուս-հայկական բարեգործական կազմակերպությունը, որի համանախագահներն են «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» գործակալության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը եւ հասարակական գործիչ Անդրանիկ Նիկողոսյանը: Հուշահամալիրի բարեկարգման աշխատանքները նախատեսված է ավարտել 2010թ. մայիսին` ի պատիվ երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 65-ամյակի:

В городе Гюмри в Армении 16 апреля прошла рабочая встреча по благоустройству русского военного кладбища Холм Чести.
Как сообщил Новости Армении- NEWS.am пресс-секретарь Российско-армянской благотворительной организации «Дело Чести» Ашот Погосян, в ней приняли участие руководитель Федерального агентства «Россотрудничество» Фарит Мухаметшин, посол России в Армении Вячеслав Коваленко, глава Ширакской области Лида Нанян, мэр Гюмри Вардан Гукасян и сопредседатель Российско-армянской благотворительной организации «Дело Чести» Андраник Никогосян.
Все участники встречи, ознакомившись на месте с процессом строительства, высоко оценили проделанные работы и еще раз подчеркнули важность углубления российско-армянского гуманитарного сотрудничества во всех направлениях. Фарит Мухаметшин назвал осуществляемый проект уникальным.
Как было сообщено ранее, в Гюмри восстанавливается Холм Чести – русское военное кладбище, где преданы земле останки русских воинов и военных врачей, павших во время русско-турецких воин 1853-56 и 1877-78 годов. В 50-х годах прошлого столетия, прямо посреди кладбища, был построен детский профилакторий.
В результате сотрудничества главы Ширакской области Армении и губернатора Ульяновской области России с декабря прошлого года начались работы по сносу ветхого здания и благоустройству Холма Чести. Работы по его восстановлению планируется завершить к маю этого года, тем самым приурочив его открытие к празднованию 65-ой годовщины общей Победы в Великой Отечественной войне.