ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեշտացրել է ներկայումս արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների վերաբնակեցման կանոնները, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Մասնավորապես, այժմ ճակատագրի բերումով այլ երկրներում հայտնված ռուսները պատմական հայրենիք վերադառնալու  փաստաթղթերի ձեւակերպման ժամանակ  չպետք է ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ստանալու հայտ լրացնեն:
Բացի դրանից, փաստաթղթում գրված է, որ  այժմ ՌԴ-ում վերաբնակվելու դեպքում հայրենակիցներին օգնություն ցուցաբերելու ծրագրի մասնակիցները «հյուպատոսական եւ վիզայի ձեւակերպման հետ կապված ծախսերի վճարների համար փոխհատուցման» իրավունք են ստացել:

Президент РФ Владимир Путин упростил правила для переселения соотечественников, в настоящее время проживающих за рубежом, сообщила пресс-служба Кремля.
В частности, теперь русским, которые по воле судьбы оказались в других странах, не нужно при оформлении бумаг на возвращение на историческую родину оформлять заявление о выдаче разрешения на временное проживание.
Кроме того, в документе прописано, что теперь участники программы по оказанию помощи соотечественникам при переселении в РФ получили право «на уплату консульского сбора и сбора в счет возмещения фактических расходов, связанных с оформлением визы».