Նոր կառավարությունը պետք է կարողանա ապահովել տնտեսական աճ, բարեփոխումների շարունակականություն, նոր կառավարությունը պետք է կարողանա վերականգնել մեր քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների եւ իր գործունեության նկատմամբ: Այդ մասին ասելէ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր՝ ապրիլի 4-ին Կենտրոնական բանկի աշխատակիցների հետ հանդիպմանը:
Նոր ձեւավորվելիք կառավարության վերաբերյալ հարցին նախագահը պատասխանել է. «Նոր կառավարության մասին, իհարկե, ես դեռ կխոսեմ: Բայց կարծում եմ, որ նոր կառավարությունը պետք է կարողանա ապահովել տնտեսական աճ, բարեփոխումների շարունակականություն, նոր կառավարությունը պետք է կարողանա վերականգնել մեր քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների եւ իր գործունեության նկատմամբ: Սրանք այն նվազագույն խնդիրներն են, որ նոր կառավարությունը պետք է կարողանա լուծել: Ես կարծում եմ, որ կառավարությունում էական փոփոխություններ են լինելու: Անհրաժեշտություն կա, որպեսզի նաեւ նոր աչքով նայվի եղած խնդիրներին, ոլորտներին»,- ասել է նա:
«Ուզում եմ մեկ անգամ եւս ավելացնել՝ իրոք, վարչապետի հրաժարականը հրաժարական էր, այլ ոչ թե՝ պարտադրանք: Երբ երեկ մենք մեր կուսակցությունում քննարկում էինք, եւ ես ասացի, որ վարչապետը մարտի 3-ին է ինձ հրաժարականի մտադրություն ներկայացրել, դա մենք չենք արել նրա համար, որպեսզի ասենք՝ տեսեք մենք ինչ-որ քաղաքական ուժերի ճնշման տակ չենք այս բանն արել: Մենք, ուղղակի, մեր գործընկերներին, մեր հանրությանը զուտ ցանկանում ենք ասել, որ սա է եղել իրավիճակը»,- նշել է նա:
Ըստ Սարգսյանի, վեց տարին երկար ժամանակահատված է վարչապետի համար: «Ամենածանր, ամենատաժանակիր, միգուցե ճիշտ բառ չեմ ասում, բայց ամենաանշնորհակալ, կոնկրետ ժամանակահատվածի համար եմ ասում, աշխատանքն է: Ես շատ քիչ եմ աշխատել այդ պաշտոնում, բայց դա էլ բավարար է եղել, որպեսզի ծանրությունն զգամ: Այդպիսին է մեր իրավիճակը, ցավոք: Բայց կարծում եմ, որ մի քսան տարի հետո արդեն շատ ավելի հեշտ է լինելու շատ աշխատանքներ կատարելը»,-ասել է նախագահը:

Новое Правительство Армении должно суметь обеспечить экономический рост, продолжить реформы, восстановить доверие граждан к ним и своей деятельности. Об этом на встрече с сотрудниками Центрального банка Армении 4 апреля заявил президент страны Серж Саргсян, отвечая на их вопросы.
Отметив, что он еще поговорит о новом Правительстве, президент сказал, что это минимальные задачи, которые оно должно суметь решить. «Я думаю, что в составе Правительства произойдут существенные изменения. Есть необходимость в том, чтобы по-новому взглянуть на существующие проблемы и сферы», – подчеркнул Серж Саргсян.
«Хочу еще раз отметить: отставка премьера действительно была отставкой, а не принуждением. Если вчера на нашем обсуждении в партии я сказал, что премьер-министр 3 марта подал мне заявление об отставке, то мы не сделали это для того, чтобы сказать, что мы сделали это не под давлением каких-то политических сил. Мы просто хотим сказать нашим коллегам, нашей общественности, что такова была ситуация», – добавил президент.
По его словам, шесть лет – это долгий срок для премьера. «Это самая тяжелая, каторжная, может, говорю неправильно, но самая неблагодарная работа – говорю о конкретном периоде. Я очень мало работал в этой должности, но этого было достаточно, чтобы почувствовать тяжесть. К сожалению, такова наша ситуация. Но думаю, что двадцать лет спустя будет гораздо легче проводить многие работы», – заключил Серж Саргсян.