Մինչեւ Սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշումն ուժի մեջ չմտնի, մենք նոր օրենքի մշակման վրա չենք աշխատի իշխանությունների հետ: Այս մասին այսօր` ապրիլի 19-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Դավիթ Մանուկյանը:
«Նախ մենք պայքարելու ենք, որ ՍԴ-ի որոշումն ուժի մեջ մտնի, որից հետո արդեն նոր օրենքի վերաբերյալ կաշխատենք, սակայն այդ դեպքում էլ պայքարը սկսելու ենք դեռ օրինագծից, որպեսզի հետագայում նույն խնդիրներ առաջ չկանգնենք»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով երեկ` ապրիլի 18-ին ՀՀ նախագահական նստավայր եկած Հովիկ Աբրահամյանին` Դավիթ Մանուկյանը ասաց, որ վարչապետի գալը նրա անձնական որոշումն է եղել: Իրենք հստակ ներկայացրել են ՍԴ որոշման հետ կապված իրենց տեսակետը:
«Սահմանադրության որոշումները կարող է իրականացնել միայն նախագահի ինստիտուտը: Պետք է օր առաջ կատարել ՍԴ որոշումը եւ կասեցնել ապօրինի դրամահավաքը»,- ասաց Դավիթը:
Արսեն Մանուկյանն էլ ընդգծեց, որ իրենք ոչ թե խնդրում, այլ պահանջում են, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումն ի կատար ածվի:
«Ինձ համար որպես քաղաքացի, հարցը դեռ լուծված չէ: Ես այն ժամանակ հարցը լուծված կհամարեմ, երբ ինձ վրա կզգամ այդ փոփոխությունը»,- ավելացրեց Արսենը:
«Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը պայքարը շարունակելու է` անկախ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարություններից:
Նշենք, որ ապրիլի 18-ին «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հավաքվել էր Բաղրամյան 26-ում` պահանջելու նախագահից կատարել ՍԴ ապրիլի 2-ին կայացրած որոշումը` հակասահմանադրական ճանաչելու կուտակային կենսաթոշակների մասին նոր օրենքի որոշ դրույթներ: Հավաքվածների հետ հանդիպելու եւ զրուցելու էր եկել ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, որը խոստացել էր կայացնել որոշում, որը կլինի քաղաքացիների սրտով:

YEREVAN. – Unless the Armenian Constitutional Court’s (CC) April 2 decision enters into force, we will not work with the authorities on the designing of a new law.
Davit Manukyan, a member of the “Dem.Am [I am against]” civic initiative—which opposes the mandatory component of the new pension law in Armenia—, noted the aforementioned at a press conference on Saturday.
“First, we will fight so that the CC decision enters into force. Subsequently, we will work on the new law. But we will start the fight from the bill in this case, too, so that we would not face the same problems afterwards,” he said.
Manukyan added that PM Hovik Abrahamyan’s arrival in the Presidential Palace on Friday, and his speaking with the protesting activists there, was his personal decision, and the movement members clearly presented their decision in connection with the CC ruling.
“Solely the institution of the President [of Armenia] can carry out the decisions of the Constitution. The CC decision must be carried and the unlawful ‘fundraising’ must be stopped forthwith,” Davit Manukyan stated.
In turn, likewise “Dem.Am” member Arsen Manukyan stressed that they demand, not ask, that the CC ruling is carried out.
“I will consider the matter resolved [only] when I sense that change upon myself,” Manukyan added.
The “Dem.Am” members stated that the civic initiative will continue the fight irrespective of Abrahamyan’s statements.
The “Dem.Am” civic initiative members assembled outside the Presidential Palace on Friday, to demand from the President to carry out the CC’s April 2 ruling. Subsequently, newly appointed PM Hovik Abrahamyan came to speak with the activists, and he pledged to make a decision that will be to the people’s liking.
On April 2, the Constitutional Court (CC) of Armenia declared unconstitutional a whole series of articles in the new Law on Funded Pensions. Despite this ruling, however, the state-run financial institutions still oblige the employers to make mandatory funded pension cuts from the salaries of their employees. The respective reasoning is that the CC gave the parliament and the government until September 30 to amend the aforesaid law’s provisions that were deemed unconstitutional.