Երեւանում ընթանում է Քիմիական զենքի կոնվենցիայի Արեւելյան Եվրոպայի երկրների  ազգային մարմինների ներկայացուցիչների 13-րդ հանդիպումը:
Ամենամյա հանդիպումը կտեւի երեք օր: Նախորդ տարի հանդիպումը Խորվաթիայում էր:
Մասնակցում են 23 երկրների ներկայացուցիչներ: Ադրբեջանը չի մասնակցում եւ այդ առթիվ որեւէ պատճառաբանություն չի ներկայացրել:
Լրագրողների հետ զրույցում  Քիմիական զենքի կոնվենցիայի իրականացման ՀՀ ազգային մարմնի ղեկավար Սամվել Մկրտչյանը նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ քիմիական զենքի արգելքի գործում Կազմակերպության դերն աճել է: Սա առաջին հերթին կապված էր Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման հետ:
«Քիմիական զենքի կոնվենցիան ուղղված է զանգվածային ոչնչացման զինատեսակներից մեկի վերացմանը: Ոչ միայն կիրառման եւ արտադրման արգելք, այլեւ եղած պաշարների ոչնչացում: Ուշագրավ է, որ եթե մի քանի տարի առաջ կարծում էին, որ բոլոր պաշարների մասին տեղյակ են, ապա այժմ պարզվեց, որ դա այդպես չէ. քիմիական զենք հայտնաբերվեց Սիրիայում, Լիբիայում», - նշել է Մկրտչյանը՝ հավելելով, որ հումանիտար գործունեության համար Կազմակերպությունը նախորդ տարի Նոբելյան մրցանակ է ստացել:
Հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն առկա խնդիրները եւ դրանց լուծման համատեղ ուղիները, փորձի փոխանակման հնարավորությունը, տարածաշրջանային համագործակցության հաստատման հարցը:

В Ереване проходит 13-ая встреча представителей национальных органов стран Восточной Европы, участвующих в Конвенции по химическому оружию.
Эта ежегодная встреча продлится три дня. В прошлом году встреча состоялась в Хорватии. Во встрече принимают участие представители 23 стран. Азербайджан не участвует, и каких-либо объяснений по поводу неучастия не представил.
Как отметил в беседе с журналистами руководитель национального органа по реализации Конвенции по химическому оружию Самвел Мкртчян, с прошлого года роль Организации по запрету химического оружия в мире возросла. Это связано в первую очередь с выявлением и последующим вывозом и уничтожением химического оружия в Сирии. «Конвенция по химическому оружию нацелена на уничтожение одного из видов ОМУ. Не просто запрет или производство, а ликвидация имеющихся запасов. Примечательно, что если пару лет назад считалось, что известны все возможные запасы этого вида оружия, то теперь оказалось, что это не так – химическое оружие было обнаружено в Ливии, Сирии», - отметил Мкртчян, добавив, что за гуманитарную деятельность организация в прошлом году была удостоена Нобелевской премии мира.
Участники встречи обсудят существующие проблемы и совместные пути их решения, возможности обмена опытом, налаживания регионального сотрудничества.