Եվրոպական Միության հարեւանության ներդրումային գործիքի միջոցով Հայաստանը 15մլն եվրո դրամաշնորհ կստանա: Մայիսի 14-ին ֆինանսների նախարարությունում ստորագրվել է «Համայնքային ենթակառուցվածքների Ծրագիր II-Փուլ 3 (ԵՄ ՀՆԳ-ի բաղկացուցիչ)-Հայաստանի ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման ենթակառուցվածք» ծրագրի իրականացման ֆինանսավորման համաձայնագիրը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, թե այն ստորագրել են ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, ՀՀ ՏԿՆ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը, ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան, ինչպես նաեւ Վերականգնման վարկերի բանկի (KFW) համայնքային ենթակառուցվածքների բաժնի պետ Առնե Գուսը եւ KFW բանկի տարածաշրջանային ղեկավար Լարս Օերմանը:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 73մլն եվրո է, այդ թվում` 30մլն եվրո վարկ` KFW բանկից, 2.5մլն եվրո դրամաշնորհ` KFW-ից, 25.5մլն եվրո վարկ` Եվրոպական ներդրումային բանկից եւ 15մլն եվրո դրամաշնորհ` ԵՄ ՀՆԳ-ից: Վերջինս տրամադրվում է KFW-ի միջոցով:
Դրամաշնորհային միջոցներից 10մլն եվրոն կօգտագործվի գյուղերում խմելու ջրի մատակարարման եւ ոռոգման համակարգերի վերականգնման նպատակով, 2մլն եվրոն կուղղվի Արմավիրում ոռոգման կոյուղաջրերի մաքրման կայանի կառուցմանը, իսկ 3մլն եվրոն` չորս ջրային ընկերությունների հետ Կառավարման պայմանագրի վճարմանը: Դրանք են «Հայջրմուղկոյուղի», «Լոռի-ջրմուղկոյուղի», «Շիրակ-ջրմուղկոյուղի», «Նոր Ակունք» ՓԲԸ-ները:

YEREVAN. – The signature ceremony of the €15 million grant financing agreement for the Communal Infrastructure Water Programme, Phase 3, provided by the EU within the Neighbourhood Investment Facility, took place at the Ministry of Finance on Wednesday.
The agreement was signed between the Government of the Republic of Armenia and KfW Development Bank. Authorised representatives from the Armenian side included the Minister of Finance, Gagik Khachatryan and the President of the State Committee on Water Supply of the Ministry of Territorial Administration, Andranik Andreasyan.
On behalf of KfW Development Bank, Regional Manager Lars Oermann and Head of District Infrastructure Arne Gooss signed the agreement. The EU was represented by the Head of the EU Delegation in Armenia, Traian Hristea.
The Communal Infrastructure Programme is aimed at improving water supply systems in different regions of Armenia. The total budget of the programme is €73 million: this is broken down into tranches of €30 million provided by KfW Development Bank, a €2.5 million grant from KfW itself, a loan of €25.5 million from the European Investment Bank, and €15 million from the EU Neighbourhood Investment Facility. €10 million from the grant budget will be used to supply villages with drinking water and improve irrigation systems; a sewage-cleaning station worth €2 million will be built in Armavir; €3 million will be used to pay for a management agreement with four water-supply companies – Armenian Water and Sewage, Lori Water and Sewage, Shirak Water and Sewage, and Nor Akunq.