Շանհայում մայիսի 13-15-ը տեղի է ունեցել «SIAL CHINA 2014» սննդի միջազգային տոնավաճառը, որին մասնակցել են 90 երկրից սնունդ արտադրող ավելի քան 2400 ընկերություն: Տոնավաճառին առաջին անգամ ներկայացվել են հայկական արտադրության «ԱՐԵՎԱ» բնական հյութերը: Հայկական արտադրանքի շնորհանդեսին մասնակցել է Չինաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը:
Հայկական հյութերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել տոնավաճառ այցելող գործարարների եւ չինացի սպառողների շրջանում:
«ԱՐԵՎԱ» ընկերության ներկայացուցիչ Պավել Կարապետյանի փոխանցմամբ՝ հյութերի առաջին խմբաքանակը՝ ավելի քան 10 հազար շիշ, արդեն իսկ ներմուծվել է Չինաստան եւ չինացի գործընկերների միջոցով հաջողությամբ սպառվում է: Ծրագրվում է ներմուծման ծավալները մոտ ապագայում հասցնել տարեկան 200-300 հազար շշի:
Չինացի գործընկերների հետ «ԱՐԵՎԱ» ընկերության համագործակցությունը սկսվել է դեռեւս նախորդ տարվա օգոստոսին: Հայկական կողմի հրավերով չինացի գործարարներն այցելել են Հայաստան՝ տեղում ծանոթանալով հայկական մրգերին եւ դրանցից ստացվող օրգանիկ հյութերի արտադրությանը:

В Шанхае 13-15 мая прошла международная ярмарка продуктов питания SIAL CHINA 2014. В ней приняли участие более 2400 компаний, производящих продукты питания, из 90 стран. На ярмарке впервые были представлены натуральные соки «АРЕВА» армянского производства. В презентации армянской продукции принял участие посол Армении в Китае Армен Саркисян.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, армянские соки вызвали большой интерес у посетивших ярмарку бизнесменов и китайских потребителей. По словам представителя компании «АРЕВА» Павла Карапетяна, первая партия соков, около 10 тысяч бутылок, уже доставлена в Китай и с помощью китайских партнеров успешно реализована. Планируется увеличить объемы поставок в ближайшем будущем до 200-300 тысяч бутылок.
Сотрудничество «АРЕВА» с китайскими партнерами началось в августе прошлого года. По приглашению армянской стороны китайские предприниматели посетили Армению, чтобы на месте ознакомиться с армянскими фруктами и производимыми из них натуральными соками.