Կապիտալի շահութաբերությունը (RoE) Հայաստանի բանկային համակարգում 2008-2014 թվականներին 14-15 տոկոսից նվազել է 9-10 տոկոսի: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 19-ին, Ազգային ժողովում հայտարարել է Հայաստանի ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը: Շահութաբերությունն անընդհատ նվազում է բանկերի միջեւ մրցակցության պատճառով:
Նշենք, որ նշված ժամանակահատվածում նվազել է նաեւ ակտիվների շահութաբերությունը (RoA). եթե նախկինում այն կազմում էր մոտ 2,5 տոկոս, հիմա՝ 12-1,5 տոկոս:
Ջավադյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանում գործող 21 առեւտրային բանկերից վնասով են աշխատում երկուսը, որոնք հիմա անցնում են դրական արդյունքի:
Նկատենք, որ խոսքը գերմանական կապիտալով աշխատող ProCredit Armenia բանկի եւ իրանական Mellat Bank-ի մասին է:

YEREVAN. – Return on Equity (RoE) in Armenia's banking sector decreased from 14-15% to 9-10% in 2008-14, chairman of the Central Bank Arthur Javadyan told lawmakers on Monday.
Profitability is constantly decreasing due to increased competition between banks and reduced banking spread between lending and deposit rates.
Return on assets in the mentioned period has decreased, reaching approximately 1.2-1.5%.
Javadyan said that out of 21 banks, only two were operating at a loss but now they are on a positive track. These banks are ProCredit Armenia with German capital and Iranian Mellat Bank.