Հայաստանի կառավարությունը պետք է բացատրի հանրությանը, թե ինչու է պետք Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարության շրջանակում «խորհրդատվության» համար 4,3 մլն ԱՄՆ դոլար ծախսել: Հայտարարությունը հունիսի 9-ին խորհրդարանում ՀՀԿ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանն է հնչեցրել: Նրա խոսքով, հակառակ դեպքում կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ հիշյալ գումարը պարզապես կոնկրետ ընկերությունների եւ անձանց գրպանում է հայտնվելու:
Ի պատասխան, տրանսպորտի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը նշել է, որ բոլոր ծախսային փաստաթղթերը ներկայացվելու են հանրությանը, որպեսզի ոչ մեկի մոտ նմանատիպ կասկած չառաջանա:
Ինչպես տրանսպորտի նախարարության «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու շինարարության բյուրոյի մասնագետներն են NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել, նմանատիպ ծավալի նախագծերում ընդհանուր ծախսի առնվազն 5 տոկոսը տեխնիկական վերահսկողության եւ խորհրդատվությունների համար է նախատեսվում:
Հյուսի-հարավ ավտոմայրուղու ընդհանուր արժեքը պետք է 967 մլն ԱՄՆ դոլար կազմի, որից 500 մլն-ը Ասիական զարգացման բանկից է ստացվելու (ներկայումս երրորդ տրանշով նախատեսված աշխատանքներն են ընթանում): Միջոցների տրամադրումը 2017թ.-ին է ավարտվելու: Մայրուղին, գործող ճանապարհների ներգրավմամբ, Իրանի հետ սահմանից մինչեւ հայ-վրացական սահման է ձգվելու (Մեղրի-Բավրա): Այն բետոնե ծածկույթ է ունենալու, իսկ ներկայիս ճանապարհներին մեծամասնություն կազմող երթեւեկության 2-ական գոտիները 4-ով են փոխարինվելու:

Правительство Армении должно объяснить обществу, для чего тратить 4,3 млн долларов на «консультации» по автотрассе Север – Юг. Об этом заявил в парламенте Армении 9 июня депутат от правящей Республиканской партии Армении Самвел Фарманян. По его словам, иначе возникнет впечатления, что суммы эти попросту расходятся по конкретным компаниям и людям.
В ответ замминистра транспорта Артур Аракелян заявил, что вся необходимая расходная документация будет представлена обществу, чтобы подобных сомнений ни у кого не возникало.
Как пояснили корреспонденту Новости Армении – NEWS.am в Бюро по строительству автотрассы «Север – Юг» Минтранса Армении, в проектах подобного масштаба (общая стоимость трассы составит $960 млн) на технический контроль и консалтинг предусматривается как минимум 5% расходов.
Общая стоимость автомагистрали Север – Юг должна составить $967 млн., из них $500 млн. предоставит Азиатский банк развития в виде траншей (сейчас идут дорожные работы по третьему траншу). Выдача средств должна завершиться к 2017 году. Магистраль должна пройти от иранской до грузинской границы Армении (Мегри – Бавра) по действующим трассам. Асфальтовое покрытие сменится бетонным, а 2-полосные участки, которые составляют большинство, будут расширены до 4-полосных.