Աճող աղքատության ֆոնին Հայաստանի կառավարությունը ավելի ու ավելի շատ վարկեր է վերցնում: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 9-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սերժ Սարգսյանի եւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի իշխանության տարիներին երկրում աղքատությունն աճել է 10 տոկոսով, իսկ բնակչությունը՝ նվազել 200 հազարով: Սարգսյան-Սարգսյան թիմը դրան պատասխանում էր. «եթե մենք վարկեր չվերցնեինք, ավելի վատ էր լինելու»: Ինչ սպասել Սարգսյան-Աբրահամյան թիմից: Իմ կարծիքով, բացատրությունը բոլորովին այլ տեղ է: Դա այն գինն է, որը Հայաստանի իշխանությունը վճարել է, որպեսզի երկրում հեղափոխություն չլինի: Բայց դրա համար էլ ենք մենք վճարում, ՀՀ քաղաքացիներս»,-ընդգծել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ 2020 թվականին Հայաստանի արտաքին պարտքի սպասարկման ծախսերը կաճեն մինչեւ 1 մլրդ 50 մլն դոլար, այն դեպքում, երբ 2010-ին այն կազմել է ընդամենը 90 մլն դոլար:

Посреди растущей бедности правительство Армении все набирает новые кредиты. Об этом заявил в парламенте Армении 9 июня депутат от Армянского национального конгресса Никол Пашинян.
«За годы правления Сержа Саргсяна и премьер-министра Тиграна Саркисяна бедность в стране выросла на 10%, а население уменьшилось на 200 тыс. Команда Саргсян - Саркисян на это отвечала: «а если бы мы не брали, было бы еще хуже». Чего ждать от команды Саргсян – Абрамян? По-моему, объяснение совсем в другом. Это цена, которую власти Армении заплатили, чтобы в стране не было революции. Но платим за это мы же, граждане Армении», - заявил Пашинян.
Он отметил, что к 2020 г. расходы на обслуживание долга в Армении вырастут до 1 млрд $50 млн, при том, что в 2010 г. она была всего $90 млн.