Հայաստանի կառավարությունն ուշադրությամբ հետեւում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի իրականացմանը: Հայտարարությունը հունիսի 11-ին խորհրդարանում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն է հնչեցրել: Նրա խոսքով, նախարարությունն արդեն ահազանգեր է ստացել առ այն, որ մի շարք պետական հաստատություններում աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվում` պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային մասհանումներից չհրաժարվելու համար:
«Այդ ազդանշանները ստանալուն պես համապատասխան քայլեր ենք ձեռնարկում: Օրենքը բացառապես այն տեսքով է կիրառվելու, ինչպես այն խորհրդարանն է ընդունել: Կառավարությունը օրենքի` նախորդ խմբագրման տեսքով կիրառում իրականացնելու մասին ոչ մի հրահանգ չի տվել եւ չի պատրաստվում տալ: Խնդրում ենք տեղյակ պահել նման երեւույթների մասին, համապատասխան արձագանքները չեն ուշանա», - հայտարարել է նախարարը:
Հիշեցնենք` մայիսի 19 -ին մեկնարկած արտահերթ քառօրյա նստաշրջանի ընթացքում Ազգային Ժողովը հավանություն է տվել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ մտցնելու մասին նախագծին, համաձայն որի պարտադիր կուտակային մասհանումները ժամանակավորապես դադարեցվում են:  ՍԴ ապրիլի 2-ի որոշմամբ, կենսաթոշակային համակարգի վերջնական տարբերակը պետք է մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը մշակվի: Կառավարությունը մտադիր է գործընթացն ավելի շուտ` մինչեւ պետական ծառայողների` հուլիսի 1-ին նախատեսված աշխատավարձերի բարձրացումը ավարտին հասցնել:

Правительство Армении внимательно следит за исполнением Закона «О накопительных пенсиях». Об этом заявил на правительственном часе в парламенте 11 июня вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян. По его словам, министерство уже получало сигналы тревоги о том, что в ряде госучреждений на сотрудников оказывают давление, требуя не отказываться от обязательных накопительных пенсионных выплат.
«Получая эти сигналы, мы предпринимаем соответствующие действия. Закон будет применяться исключительно так, как его принял парламент. Правительство не давало и не собирается давать ни одного указания о том, чтобы закон применялся в прежней редакции. Мы просим сообщать нам о подобных явлениях, необходимые меры будут приниматься и дальше», - подчеркнул Геворкян.
Напомним, на внеочередной парламентской сессии 19-23 мая парламент Армении принял изменения в Законе «О накопительных пенсиях», временно приостанавливающие обязательные накопительные выплаты. Согласно решению Конституционного суда от 2 апреля, окончательный вариант пенсионной системы долен быт выработан в новом пакете законопроектов до 30 сентября. Правительство собирается сделать это раньше – до повышения зарплат в госсекторе 1 июля.