Թուրքիայում 95 տարեկանում մահկանացուն է կնքել «Վարպետաց վարպետ» մականունը կրող թենիսի հայտնի հայ մարզիչ Սարգիս Խարբերդցին։
Թուրքական «Դողան հաբեր» գործակալության փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ամենահին թենիսի մարզիչ, Թուրքիայում առաջին հայ սպա համարվող եւ «Վարպետաց վարպետ» մականունը կրող Սարգիս Խարբերդցու հոգեհանգիստը կայանալու է հունիսի 12-ին, Քադըքյոյի հայկական եկեղեցում, որից հետո նրա դին ամփոփվելու է Ստամբուլի հայկական Սուրբ Կարապետ գերեզմանատանը։
Սարգիս Խարբերդցին Թուրքիայում հայտնի նաեւ անվանի թենիսիստներին մարզելով, մի շարք թենիսի ակումբներ ստեղծելով (Dalyan Clup, Caddebostan Raket Kulup):
Սարգիս Խարբերդցին ծնվել է Կայսերի նահանգի Դեւերեք գյուղում։ Մանուկ հասակում կորցրել է հորը՝ Հակոբ բեյին։ Դրանից հետո մոր՝ Փառանձեմի հետ մեկնել են Ստամբուլ, 5 տարի անց կրկին վերադարձել են Դեւերեք եւ 3 տարի անց նորից Ստամբուլ են տեղափոխվել։ Մանուկ հասակում դպրոց գնալու ծախեսրը հոգալու համար Սարգիսը Քադըքյոյի թենիսի կորտերում գնդակ հավաքելով է գումար վաստակել, որտեղից էլ ծնվել է ձգտումը դեպի մեծ թենիս։

В Турции в возрасте 95 лет скончался известный армянский тренер по теннису Саркис Харбердци, который носил прозвище «Мастер мастеров».
Как передает турецкое агентство «Доган хабер», панихида Саркиса Харбердци, считающегося первым армянским офицером в Турции, состоится 12 июня в армянской церкви Кадыкъея, после чего его похоронят в армянском кладбище Сурб Карапет в Стамбуле.
Саркис Харбердци известен в Турции также созданием ряда теннисных клубов (Dalyan Clup, Caddebostan Raket Kulup). Он родился в селе Деверек провинции Карс. В детстве потерял отца – Акопа бея. После этого он с матерью, Парандзем, уехал в Стамбул, через 5 лет они снова вернулись в Деверек и 3 года спустя вновь переехали в Стамбул. В детстве для того, чтобы позаботиться о школьных расходах, Саркис зарабатывал деньги в теннисном корте Кадыкъея, откуда и возникло стремление к большому теннису.