Մինչեւ հուլիսի 1-ը Հայաստանի կառավարությունը ցանկանում է ապահովել կուտակային կենսաթոշակների մասին նոր օրենքի ապահովումը: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 11-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը: Նա հայտնել է, որ կառավարությունն արդեն մոտ մեկ տասնյակ ենթաօրենսդրական ակտեր է մշակում, որոնք բխում են այդ օրենքից:
«Մինչեւ հուլիսի 1-ը ժամկետը օպտիմալ է, քանի որ այդ օրվանից ուժի մեջ է մտնում պետական սեկտորում աշխատավարձերի բարձրացման մասին օրենքը, որի նպատակներից մեկը եղել է կուտակային վճարումների փոխհատուցումը: Ընդհանուր առմամբ, աշխատավարձի բարձրացման համար կառավարությունը ցանկանում է մոտ 36 մլրդ դրամ հատկացնել, որը կվերաբերի ավելի քան 200 հազար պետծառայողների»,-ասել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 19-23-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում ընդունվել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի փոփոխությունները, որով ժամանակավորապես կասեցվում են պարտադիր կուտակային վճարները: ՍԴ-ի ապրիլի 2-ի որոշմամբ՝ կենսաթոշակային համակարգի վերջնական տարբերակը պետք է մշակվի մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը:

До 1 июля правительство Армении хочет обеспечить принятие нового, окончательного закона о накопительных пенсиях. Об этом заявил на правительственном часе в парламенте 11 июня министр труда Армении Артем Асатрян. Он сообщил, что правительство уже разрабатывает около десятка подзаконных актов, исходящих из будущего закона.
Срок до 1 июля оптимален, так как с этого дня вступает в силу повышение зарплат в госсекторе, одной из целей которого изначально ставилась компенсация накопительных выплат. Всего на повышение зарплат правительство хочет выделить около 36 млрд драмов (около $87млн - ред), оно затронет более 200 тысяч госслужащих.
Напомним, на внеочередной парламентской сессии 19-23 мая законодательный орган принял изменения в Законе «О накопительных пенсиях», временно приостанавливающие обязательные накопительные выплаты. Согласно решению Конституционного суда от 2 апреля окончательный вариант пенсионной системы должен быть выработан в новом пакете законопроектов до 30 сентября.