Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է Համաշխարհային բանկի ծրագրի շրջանակում նոր` 220կՎ լարվածությամբ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նպատակով բնակելի տարածքների եւ այլ անշարժ գույքի տեղաշարժման հարցը քննարկել: Հայտարարությունը հունիսի 12-ի նիստին էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանն է հնչեցչել: Նրա խոսքով` նոր էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման գոտու հողաչափական աշխատանքները եւ ընդերքի ուսումնասիրությունը պետք է մինչեւ 2015թ. օգոստոսի 1-ը իրականացվեն, որից հետո էլ հողերի օտարման գործընթացը կսկսվի:
Համաշխարհային բանկի` 2011թ. հաստատված «Հայաստանի էլեկտրամատակարարման վստահելիություն» վարկային ծրագրի շրջանակում ստացված միջոցները` 52 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, Հայաստանի 220 կՎ լարմամբ ամենախոշոր էլեկտրահաղորդման գծերից մեկի` Հրազդանի ՋԷԿ-ը երկրի հարավում գտնվող Շինուհայրի ենթակայանին կապող 230 կմ երկարությամբ հատվածի վերակառուցմանն են ուղղվելու:
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակում գերմանական Fichtner ընկերությունը, մասնավորապես արբանյակային պատկերների վերլուծությամբ, էլեկտրահաղորդման գծի երթուղու ուսումնասիրություն է անցկացրել եւ օտարման գոտում սեփականություն ունեցող քաղաքացիների հետ հանդիպել: Առանձնացվել են տեղաշարժի տեսանկյունից դժվարություն ներկայացնող մի շարք գյուղեր, որոնց պարագայում երթուղու վերանայման անհրաժեշտությունը կքննարկվի:

Правительство Армении изучит необходимость перемещения домов и другой недвижимости в рамках строительства новой 20-киловольтойо ЛЭП по программе Всемирного банка. Об этом заявил на заседании Правительства 12 июня министр энергетики Армении Ерванд Захарян. По его словам, землемерные работы и изучение недр в зоне отчуждения новой ЛЭП должны завершиться до 1 августа 2015 года, когда начнется процесс отчуждения земель.
Напомним, что по кредитной программе Всемирного банка «Надежность электроснабжения Армении», утвержденной в 2011 году в размере $52 млн., планируется реконструировать одну из крупнейших внутренних ЛЭП: 220-киловольтовую линию длиной в 230 км от Разданской ТЭЦ в центре Армении до Шинуайрской подстанции на юге. Действующая линия будет сдвинута на 50 м.
Отметим, что в рамках программы германская компания «Fichtner» уже провела изучение всего маршрута ЛЭП, включая анализ снимков со спутника, провела встречи с владельцами недвижимости в зоне отчуждения. Был выделен ряд чувствительных к перемещению сел, где будет необходимо пересмотреть маршрут линии.