Բուենոս-Այրեսի քաղաքային իշխանությունները պաշտոնապես փոխանցել են անշարժ գույք Հայոց ցեղասպանության թանգարանի շինարարության համար: Հանդիսությանը մասնակցել են քաղաքապետ Օրասիո Ռոդրիգես Լարետի անձնակազմի կառավարիչը, Մարդու իրավունքների եւ մշակութային բազմազանության հարցերով կառավարչի տեղակալ Կլաուդիո Ավրուխը, երկրի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ Հայաստանի դեսպան Վահագն Մելիքյանը: Այդ մասին հայտարարել է  Prensa Armenia տեղեկատվական գործակալությունը:
Ռոդրիգես Լարետան ընդգծել է, որ թանգարանը «կօգնի երաշխավորել, որպեսզի մարդիկ գրեթե 100 տարի առաջ Հայաստանում տեղի ունեցած չարագործությունների նման հանցագործություններ չգործեն», ինչպես նաեւ երախտագիտություն է հայտնել այն բանի համար, որ հայերը այդպիսի մեծ ուժով բարձրացել են ցեղասպանթյունն վերապրելուց հետո: Կլաուդիո Ավրուխը նշել է. «Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ Հոլոքոստը կամ Ռուանդայի ցեղասպանությունը բացարձակ չարիք են, եւ այդ փաստերի ճանաչումը թույլ է տալիս մեզ ու հաջորդ սերունդներին ավելի լավ հասարակությունում ապրել»:
Թանգարանի առաջին հարկում հուշարձան կտեղադրվի, ինչպես նաեւ էկրան, որտեղ հնարավոր կլինի դիտել ողջ մնացածների պատմությունները: Երկրորդ հարկում կտեղակայվի բուն ցեղասպանության թանգարանը, իսկ երրորդ հարկը կնվիրվի Արգենտինայում հայերի մշակութային ժառանգությանը եւ ժամանակավոր ցուցահանդեսներին: 4-րդ հարկում կգործի գրադարան:

Городские власти Буэнос-Айреса официально передали недвижимость для строительства Музея Геноцида армян. В церемонии приняли участие руководитель аппарата мэрии Орасио Родригес Ларрета, заместитель главы Управления по правам человека и культурному плюрализму Клаудио Аврух, представители армянской общины страны, а также посол Армении Ваагн Меликян. Об этом сообщает информационное агентство Prensa Armenia.
Родригес Ларрета подчеркнул, что музей «поможет гарантировать, чтобы человечество не совершало злодеяний, подобных тем, что были совершены почти 100 лет назад в Армении», а также выразил гордость тем, что армяне «с такой силой поднялись» после перенесенного геноцида. А Клаудио Аврух отметил: «Геноцид армян, а также Холокост или геноцид в Руанде представляют абсолютное зло, и признание этих фактов позволяет нам и следующим поколениям жить в лучшем обществе».
На первом этаже музея будет памятник, а также экран, на котором можно будет увидеть рассказы оставшихся в живых. На втором этаже будет расположен сам Музей геноцида, а третий этаж будет посвящен культурному наследию армян в Аргентине и временным выставкам. На четвертом этаже будет библиотека.