NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով մեջբերում է տեսաբան Պավել Ֆելգենհաուերի հոդվածը, որը տպագրվել է «Eurasia Daily Monitor»-ում:
Ռուսաստանը, երեւում է, ուկրաինական ճգնաժամի հարցում հայտնվել է ճամփաբաժանին եւ չգիտի ինչպես վարվել՝ Կիեւի հետ բանակցությունների ճանապարհով փոխզիջո՞ւմ փնտրել, թե՞ ուժեղացնել Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում անջատականներին ցուցաբերվող աջակցությունը: Նախորդ շաբաթ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի Ֆինլանդիա այցի ընթացքում քննարկվել էր այն հնարավորությունը, որ Ուկրաինան կարող է հետեւել սառը պատերազմի տարիներին Ֆինլանդիայի օրինակին եւ դիմեր «ֆինլանդականացման», այսինքն՝ կառուցեր չեզոք ժողովրդավար պետություն՝ շուկայական տնտեսությամբ, բայց՝ Մոսկվայի քաղաքական կրնկի տակ: Նախորդ տարվանից Մոսկվան ճնշում է գործադրում Բրյուսելի վրա՝ Ուկրաինայի ապագա կարգավիճակը որոշելու համար եռակողմ բանակցություններ անցկացնելու հարցով: Գաղափարը կտրականապես մերժվել էր ԵՄ-ի եւ ուկրաինացի ղեկավարների կողմից, ովքեր իշխանության էին եկել  Վիկտոր Յանուկովիչի պաշտոնանկությունից հետո:
Նախորդ տարվա մարտին Ղրիմի բռնակցումից եւ նախորդ ամիս Դոնեցկի ու Լուգանսկի դե ֆակտո առանձնացումից հետո Կրեմլը ցանկանում է իր որոշիչ խոսքն ասել մնացյալ  Ուկրաինայի ապագայի վերաբերյալ: Այսօր Մոսկվան նույնկերպ է վարվում, ինչպես հետխորհրդային այլ հակամարտությունների դեպքում: Լավրովն ավելի վաղ խոստովանել էր, որ Ռուսաստանը «հումանիտար օգնություն» է ուղարկում զինված անջատականներին՝ հենց ռուս-ուկրաինական սահմանով:
Ռուսաստանի ուղղակի ռազմական միջամտությունից եւ հետագայում Ղրիմը բռնակցելուց անցումը մինչեւ Մոսկվայի կողմից Դոնեցկում եւ Լուգանսկում զինված խռովությունների  գաղտնի աջակցությունը Գլեբ Պավլովսկին եւ  նախկին վարչապետ Միխայիլ Կասյանովը մեկնաբանել են որպես Պուտինի կողմից իրադրության  իսկական լարվածության թոթափում, որին խանգարեցին արեւմտյան սպառնալիքները եւ պատժամիջոցները: Ըստ նրանց՝ ՌԴ նախագահը   ներկայումս փորձում է  պահպանել դեմքը զանզան քարոզչական միջոցներով: Սակայն երկուսն էլ պնդում են, որ Պուտինն, ըստ էության հրաժարվել է Ուկրաինայի ռուսալեզու շրջաններում «Նովոռոսիա» ստեղծելու  հզոր գաղափարից: Դա այդպես չէ. հունիսի 12-ին մի քանի տանկ եւ այլ զրահապատ տեխնիկա է հայտնվել Ուկրաինայի Լուգանսկի մարզի Սնեժնոյե քաղաքում: Ըստ Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովի՝  այդ տանկերը անցել են Ռուսաստանի սահմանը՝ խռովարարներին աջակցելու համար:
Այս շաբաթ Մոսկվայում Պուտինի տնտեսական հարցերով խորհրդական Սերգեյ Գլազեւը, ով զբաղվում է  Ուկրաինայի հարցերով, լրագրողներին հայտարարել է. «Ժամանակն աշխատում է հօգուտ նացիստների»: Ըստ Գլազեւի՝ Վաշինգտոնի կողմից ֆինանսավորվող, սպառազինվող եւ ուղղորդվող «Կիեւի նացիստները» ռազմական ահռելի մեքենա են ստեղծում:  «Փետրվարին նրանք 20 հազար զինված մարդիկ ունեին, սեպտեմբերին կարող են դառնալ 200 հազար»: Նա հայտարարել է, որ զինված գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն, քանի դեռ ռուսամետ անջատականները չեն պարտվել եւ Մոսկվան չի բախվել թշնամական բանակին, որը պատրաստ է ներխուժել եւ «ազատագրել» Ղրիմը: Գլազեւը կողմ է Ուկրաինայի հետ ոչ թռիչքային գոտի հաստատելուն, իսկ Ռուսաստանի ՌՕՈՒ-ն կկարողանա հաղթել Ուկրաինայի զրահատանկային ուժերին,  «ինչպես ամերիկացիները դա արեցին Լիբիայում»: Գլազեւը, հնարավոր է, իր անձնական կարծիքն է հայտնել, սակայն անկասկած, իր պնդումները Կրեմլի այժմյան ինսայդերների բռնած ուղղության մասն են.  մասնավորապես, նրան հրապարակայնորեն նկատողություն չեն արել իր արտահայտությունների համար եւ չեն հեռացրել խորհրդականի պաշտոնից: Կրեմլը պատրաստ չէ թույլ տալ անջատականների զինված ապստամբության տապալումը Դոնեցկում եւ Լուգանսկում՝ անկախ այն բանից, թե ինչ գնով կանի դա:  Եթե ուժգնացող գաղտնի աջակցությունը ճնշում չգործադրի Կիեւի վրա, ապա հնարավոր են ավելի ծայրահեղ քայլեր:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью обозревателя Павла Фельгенгауэра, опубликованную в «Eurasia Daily Monitor», со значительными сокращениями:
Россия, похоже, находится на перепутье в украинском кризисе, не зная, как поступить: искать какого-то компромисса с Киевом путем переговоров или усилить поддержку пророссийских сепаратистов на юго-востоке Украины? В ходе визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Финляндию на прошлой неделе обсуждалась возможность того, чтобы Украина последовала примеру Финляндии времен холодной войны и прибегла к «финляндизации», то есть к строительству нейтрального демократического государства с рыночной экономикой, но под политическим каблуком Москвы. Начиная с прошлого года Москва оказывала давление на Брюссель, чтобы начать трехсторонние переговоры с целью определить будущий статус Украины. Идея была категорически отвергнута Евросоюзом и украинскими лидерами, которые пришли после падения бывшего президента Виктора Януковича.
После аннексии Крыма в марте прошлого года и де-факто отделения частей Донецкой и Луганской областей, которые провозгласили «независимые народные республики» в прошлом месяце, Кремль хочет сказать решающее слово о будущем остаточной Украины. Сегодня Москва действует так же, как в других постсоветских конфликтах. Лавров ранее признал, что Россия посылает «гуманитарную помощь» вооруженным сепаратистам прямо через российско-украинскую границу, большие участки которой в Донецкой и Луганской областях были покинуты украинскими чиновниками и пограничниками.
Переход от прямого военного вмешательства России и позже аннексии Крыма до скрытой поддержки со стороны Москвы вооруженных восстаний в Донецке и Луганске был истолкован бывшим кремлевским инсайдером Глебом Павловским и бывшим премьер-министром Михаилом Касьяновым как подлинная деэскалация со стороны Путина, которому помешали западные угрозы и санкции. По их мнению, президент России в настоящее время пытается сохранить лицо различными пропагандистскими средствами. Однако оба утверждают, что Путин, по сути, отказался от великой идеи создать «Новороссию» из русскоязычных регионов Украины – от Харькова на северо-востоке до Одессы на юге. Это явно не так: 12 июня, очевидно, несколько танков и другие бронированные транспортные средства появились в украинском городе Снежное в Луганской области. По словам министра внутренних дел Украины Арсена Авакова, эти танки перешли границу из России, чтобы поддержать мятежников.
На этой неделе в Москве экономический советник Путина Сергей Глазьев, занимающийся ситуацией на Украине, заявил журналистам: «Время работает в пользу нацистов». По словам Глазьева, «киевские нацисты», вооруженные, финансируемые и направляемые Вашингтоном, стремительно наращивают грозную военную машину: «В феврале у них было 20 тысяч вооруженных людей, к сентябрю может быть 200 тысяч». Он заявил, что должны быть предприняты вооруженные действия до того, как пророссийские сепаратисты будут побеждены и Москва столкнется с неприятельской армией, готовой вторгнуться и «освободить» Крым. Глазьев выступает за установление бесполетной зоны над Украиной, а военно-воздушные силы России смогут преодолеть бронетанковые силы Украины, «как американцы сделали это в Ливии». Глазьев, возможно, выражал свое личное мнение, но его утверждения, несомненно, являются частью дискурса теперешних инсайдеров Кремля: в частности, ему публично не объявили выговор за его замечания и не выгнали с поста советника. Кремль, кажется, не готов допустить краха вооруженного сепаратистского мятежа в Донецке и Луганске независимо от того, какой ценой сделает это. Если усиливающаяся скрытая поддержка, в том числе с танками и вооруженными добровольцами, не окажет давления на Киев, чтобы с его разрешения конфликт привел к «замороженному» институционализированному отделению, то возможны более радикальные шаги.