Ռուսամետ ակտիվիստները Լուգանսկի  օդանավակայանում հարված են հասցրել վայրէջքի պատրաստված  օդանավին, որում ուկրաինացի զինվորականներ են եղել,  փոխանցում է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ուկրաինայի զինված ուժերի Իլ-76 ռազմատրանսպորտային օդանավը, որը «անձնակազմ էր տեղափոխում` ռոտացիայի նպատակով», խփվել է  հունիսի 14-ի գիշերը: Կան զոհեր: Զոհերի  ճշգրիտ թիվը դեռ հայտնի չէ:
«Օդանավում եղել են զինվորականներ, տեխնիկա, սպառազինություն եւ պարեն», - ասել են գերատեսչությունում:
ТСН-ն, վկայակոչելով Ուկրաինայի բանակի աղբյուրը, փոխանցում է, որ  օդանավում է եղել է 30 մարդ:
Ավելի վաղ Լուգանսկում օդային տագնապ էր հայտարարվել: Լուգանսկի ինքնահռչակված Ժողովրդական Հանրապետության ղեկավարությունում պատմել են, որ Լուգանսկի ուղղությամբ թռել են Ուկրաինայի բանակի օդանավերը, փոխանցում է  Gazeta.ru-ն:

Пророссийске активисты сбили в аэропорту Луганска заходивший на посадку самолет с украинскими военными. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Украины.
Военно-транспортный самолет Ил-76 воздушных сил вооруженных сил Украины, который «осуществлял перевозку личного состава с целью ротации», был сбит в ночь на 14 июня. Есть погибшие. Точное число жертв пока неизвестно.
«На борту самолета находились военнослужащие, техника, снаряжение и продовольствие», — сказали в ведомстве.
Как сообщает ТСН со ссылкой на источник в армии Украины, на борту были около 30 человек.
Ранее в Луганске была объявлена воздушная тревога. Как рассказали в руководстве самопровозглашенной Луганской народной республики, в направлении Луганска летели боевые самолеты украинской армии, передает Gazeta.ru.