Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հեռուստատեսային ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ պաշտոնական Թեհրանը համաձայնության է եկել ուրանի հարստացման շուրջ բանակցային միջնորդների հետ եւ որ երկրի նկատմամբ գործադրվող պատժամիջոցներն այլեւս չեղյալ են հայտարարվելու, «Ռոյթերս» գործակալությանը վկայակոչելով հաղորդում «ՌԻԱ-Նովոստին»-ն:
2013թ. նոյեմբեր ամսին Ժնեւում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ իրանական միջուկային ծրագրում ռազմական բաղադրիչի բացակայություն երաշխավորող եւ փոխարենը` Իրանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցների վերացում նախատեսող համապարփակ համաձայնագիրը պետք է մինչեւ ընթացիկ տարվա հուլիսի 20-ը մշակվի: Ավելի վաղ երկրի նախագահը հայտարարել էր, որ Իրանն ամեն ինչ անելու է` համաձայանություն կայացնելու համար:

Iranian President Hassan Rouhani stated during a TV speech that official Tehran had reached an agreement with the mediators in the Uranium enrichment talks, and that the sanctions imposed against the country will be lifted.
RIA Novosti news agency of Russia reported the aforementioned citing Reuters news agency.
An agreement was reached, in November 2013 in Geneva, Switzerland, according to which a comprehensive agreement—which guarantees the absence of a military component in Iran’s nuclear program and in return envisions the lifting of the economic sanctions against Iran—should be concluded by July 20.