Ընդդիմությունը նույնպես պետք է պատասխանատվություն ստանձնի երկրի վիճակի համար: Այս մասին հունիսի 16-ին լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը՝ մեկնաբանելով հունիսի 10-ին խորհրդարանի ոչ իշխանական ուժերի քառյակի («Ժառանգություն», ՀԱԿ, ՀՅԴ, ԲՀԿ) հրապարակած 12 կետանոց պահանջները:
«Իհարկե, պետք չէ մոռանալ նաեւ այն մասին, որ քաղաքական ուժերն իրավունք ունեն իրենց վարկանիշը բարձրացնելու համար կիրառել ցանկացած օրինական միջոց: Այդ տարրը նույնպես պետք չէ բացառել: Բայց անկախ ընդդիմության պահանջներից, մենք կկատարենք ցանկացած դրական բարեփոխում, որոնք կարող ենք իրականացնել»,- հայտարարել է Սահակյանը:

Пусть и оппозиция возьмет на себя ответственность за состояние страны. Об этом заявил журналистам 16 июня спикер парламента Армении Галуст Саакян, комментируя требования из 12 пунктов в адрес власти от четверки не правящих сил парламента («Наследие», Армянский национальный конгресс, АРФ «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения»), опубликованные 10 июня. Саакян назвал их «первой ласточкой» на пути формирования ответственной оппозиции.
«Правда, не нужно забывать и о том, что политические силы имеют право на любое законное средство для повышения своего рейтинга. Этот элемент исключать тоже не нужно. Но вне зависимости от требования оппозиции мы выполним любые положительные преобразования, какие способны осуществить», - заявил Саакян.