Հարավային Կորեայում սկսվել են ապրիլին խորտակված «Սեւոլ» լաստանավի անձնակազմի 15 անդամների գործով նախնական լսումները: Հունիսի 17-ին մեղադրյալները կանգնել են Կվանջուի դատարանի առաջ, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Սեւոլի» նավապետը եւ անձանակազմի երեք ավագ անդամներ մեղադրվում են անփութության եւ մարդկանց մահվան մեջ: Անձնակազմի մյուս 11 անդամներին անփութության մեղադրանք է ներկայացվել:
Ըստ մեղադրող կողմի` նավապետը, առաջին եւ երկրորդ օգնականները եւ գլխավոր ինժեները լքել են խորտակվող լաստանավը, իսկ ուղեւորներին հրամայել մնալ նավում: Նրանց  մեղավոր ճանաչվելու դեպքում մեղադրյալներին սպառնում է ցմահ ազատազրկում:
Հիշեցնենք,  լաստանավը խորտակվել էր Կորեական թերակղզու ափերից ոչ հեռու` ապրիլի կեսերին: Ողբերգության հետեւանքով զոհվել էր 300 ուղեւոր, մեծ մասը` աշակերտներ: Լաստանավում եղել էր 476 ուղեւոր:

В Южной Корее идут предварительные слушания по делу 15 членов экипажа южно-корейского парома, затонувшего в апреле. 17 июня обвиняемые предстали перед судом в Кванджу, сообщает русская служба BBC.
Капитан судна «Севол» и трое старших членов экипажа обвиняются в халатности и убийстве людей. Остальным 11 членам экипажа предъявлены обвинения в халатности.
По версии обвинения, капитан судна, первый и второй помощники и главный инженер покинули тонущий паром, а пассажирам велели оставаться на борту.В случае признания обвиняемых виновными в убийстве им грозит пожизненное заключение.
Напомним, паром затонул недалеко от побережья Корейского полуострова в середине апреля. В результате трагедии погибли почти 300 пассажиров, большая часть из них - школьники. Всего на судне находились 476 пассажиров.