Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր» խմբակցությունը հունիսի 16-ին հանդիպել է ՀՀԿ խմբակցության հետ՝ քննարկելու ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու հարցը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը:
«Առաջարկում ենք ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կքննարկի ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցը: Մենք ցանկանում ենք անցում կատարել հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին: Հենց այդ նպատակով էլ հանդիպումներ ենք ունենում խմբակցությունների հետ, արտախորհրդարանական ուժերի, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունների հետ»,- ասաց նա:
ՀՀԿ խմբակցության հետ հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը, ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը: ՕԵԿ-ից ներկայացել են Հեղինե Բիշարյանն ու Հովհաննես Մարգարյանը:
Նշենք, որ հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու պահանջ ներկայացրել է նաեւ քառյակն իր 12 կետերի մեջ:

Члены парламентской фракции партии «Оринац еркир» 16 июня встретились с  представителями парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении, чтобы обсудить вопрос создания рабочей группы по обсуждению законопроекта «О внесении изменений в Избирательный кодекс». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил депутат парламентской фракции партии «Оринац еркир» Ованес Маркарян.
«Мы предлагаем создать рабочую группу, которая обсудит вопрос внесения изменений в «Избирательный кодекс». Наша цель – перейти на стопроцентную пропорциональную избирательную систему, и именно поэтому мы проводим встречи с представителями всех парламентских фракций, а также непарламентских сил и общественных организаций», - сказал Маркарян.
Отметим, что парламентская четверка также представила требование в связи с переходом на стопроцентную пропорциональную избирательную систему. Правящая РПА всегда была против.