«Հայաստանի բնակչության թվի անկումը. ճգնաժամի ակունքները եւ դրանց հաղթահարման ուղիները» հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են «Հայկական Վերածնունդ» շարժման Տորոնտոյի մասնաճյուղի կողմից 2014թ. մայիսի 31-ին Տորոնտոյում եւ hունիսի 7-ին Մոնրեալում կազմակերպված համաժողովի ժամանակ, որի խորագիրն էր՝ «Կոռուպցիան Հայաստանում. լուծումները եւ սփյուռքի դերը»:
Տորոնտոյում կազմակերպված համաժողովի բացումն իրականացվել է հռչակավոր կինոռեժիսյոր Ատոմ Էգոյանի կողմից, ով առաջին անգամ ցուցադրեց իր նոր՝ «Լուսավորիչը» ֆիլմը: Ֆիլմն անդրադառնում է այնպիսի խնդիրների արմատներին, ինչպիսիք են խաբելը եւ գողանալը, որոնք մարդկային արատավորման պատճառ են դառնում:
Հայաստանից, Կանադայից եւ ԱՄՆ-ից հրավիրված բանախոսներն իրենց մոտեցումները ներկայացրեցին կոռուպցիայի վերաբերյալ, եւ թե այն ինչպիսի դրեւորում է ստանում Հայաստանում: Համաժողովի բանախոսներն էին Կանադայի Թրենսփերընսի Ինթերնեյշնլ կազմակերպության ղեկավար տիկին Բրոնուին Բեսթը, Հայաստանի՝ «Նախախորհրդարան» շարժման համակարգող Գարեգին Չուգասզյանը, Տորոնտոյի՝ «Հայկական Վերածնունդ» շարժման համակարգող դոկտոր Զարեհ Օզունյանը, Հայաստանից հրավիրված իրավաբան եւ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Զեյնալյանը եւ «Գոլոլեան Հիմնադրամի» (Տորոնտո, Կանադա) ղեկավար ու DEPOP.AM կայքի հիմնադիր Վահան Գոլոլեանը:
Տորոնտոյում եւ Մոնրեալում կազմակերպված համաժողովին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեցին սփյուռքի ներկայացուցիչները եւ վերջին տարիներին Հայաստանից արտագաղթած ներգաղթյալները, ովքեր մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեցին Հայաստանում կոռուպցիայի, կառավարման, մարդու իրավունքների եւ աղքատության հարցերի հանդեպ: «Թրենսփերընսի Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության ներկայացուցիչ Բրոնուին Բեսթը ներկայացրեց, թե ինչպես է Հայաստանն այդ կազմակերպության՝ կոռուպցիայի ընկալման վերաբերյալ զեկույցում 94-րդ տեղն զբաղեցնում (177-ից), եւ թե ինչպիսի ցուցանիշների արդյունքում է հետ մնում այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Ալժիրը, Ջիբութին եւ Կոլումբիան:

В ходе конференции, организованной филиалом движения «Армянское возрождение» в Торонто и в ходе конференции в Монреале «Коррупция в Армении: решения и роль диаспоры» были представлены результаты исследования «Спад численности населения Армении: истоки кризиса и пути его преодоления».
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в «Фонде Гололеан», открытие организованной в Торонто конференции было осуществлено известным кинорежиссером Атомом Эгояном, который впервые показал свой новый фильм «Лусаворич». Кинокартина затрагивает корни таких проблем, как ложь и грабеж.
Приглашенные из Армении, Канады и США участники конференции представили свои подходы по поводу коррупции и ее проявлений в Армении. Докладчиками конференции были руководитель организации «Transparency International» в Канаде Бронуин Бест, координатор движения «Предпарламент» в Армении Гарегин Чугасзян, координатор движения «Армянское возрождение» в Торонто, доктор Зарех Озунян, юрист и правозащитник Артак Зейналян, руководитель «Фонда Гололеан» (Торонто, Канада) и основатель сайта DEPOP.am Ваан Гололеан.
Руководитель организации «Transparency International» Бронуин Бест представила, что Армения занимает 94-ое место (из 177) в докладе отмеченной организации по восприятию коррупции, и в результате каких показателей отстает от таких стран, как Алжир, Джибути и Колумбия.