Ուկրաինայի հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորման համար դեռ շատ ժամանակ կպահանջվի, կարծում է Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ–Վալտեր Շտայնմայերը: Ռուսամետ ակտիվիստների կողմից ուկրաինացի զինվորականների օդանավին հարվածելը «իսկական հարված էր ճգնաժամը մեղմելուն ուղղված բոլոր ջանքերին», նշել է Գերմանիայի արտգործնախարարը Թաիլանդում Էստոնիայի, Լատվիայի եւ Լիտվայի գործընկերների հետ հանդիպման ժամանակ:
Միաժամանակ Շտայնմայերը մտավախություն է հայտնել Եվրոպա ռուսական գազի մատակարարման ընդհատումների առնչությամբ՝ «Գազպրոմի» եւ «Նավթոգազ Ուկրաինի»-ի միջեւ բանակցությունների տապալումից հետո:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ռուսաստանը այդ բանակցությունները շարունակելու պատրաստակամություն կհայտնի», - ասել է նախարարը, փոխանցում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով dpa-ն:

До политического урегулирования украинского конфликта еще очень далеко, считает министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер. Обстрел пророссийскими активистами самолета с украинскими военными стал «настоящим ударом по всем усилиям деэскалировать кризис», отметил глава немецкого внешнеполитического ведомства во время встрече с коллегами из Эстонии, Латвии и Литвы в Таллине.
Одновременно Штайнмайер выразил опасения по поводу перебоев с поставками российского газа в Европу после провала переговоров между «Газпромом» и «Нафтогазом Украины».
«Мы ожидаем, что Россия проявит готовность продолжить эти переговоры», - сказал министр, сообщает русская служба Deutsche Welle со ссылкой на dpa.