Իրաքի Մոսուլ քաղաքից ահաբեկիչների հարձակման հետեւանքով հեռացած 65 հայ ընտանիքներից 25-ը վերադարձել են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեցին Սփյուռքի նախարարության մամուլի ծառայությունում:
Ըստ նախարարության ներկայացուցչի, Մոսուլի հայերից ոչ մեկը չի փոխադրվել պատմական հայրենիք, սակայն եթե նրանք այդպիսի ցանկություն հայտնեն, հայկական կողմը նույնպիսի օժանդակություն կցուցաբերի, ինչպես Սիրիայի հայերի պարագայում, ովքեր հանգրվանել են Հայաստանում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ հունիսի 10-ին Մոսուլի վրա ահաբեկչական խմբավորման զինյալների հարձակման հետեւանքով 65 հայ ընտանիքներ եւ Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւորականը ստիպված են եղել լքել քաղաքը: Ահաբեկիչների հարձակման հետեւանքով Մոսուլի հայ համայնքից կորուստներ չկան:

25 армянских семей из 65 покинувших иракский Мосул, вследствие нападения террористов, вернулись в город. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства диаспоры.
По словам представителя Миндиаспоры, никто из армян Мосула не перебрался на историческую родину, однако, если они изъявят такое желание, то армянская сторона окажет помощь, идентичную той, которую оказывают сирийским армянам, нашедшим пристанище в Армении.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что вследствие террористического нападения 10 июня на иракский город Мосул, 65 армянских семей и иерей Армянской апостольской церкви были вынуждены покинуть город. Вследствие нападения террористов среди армянского населения Мосула потерь не было.