Գերագույն Ռադան օրակարգի մեջ չի ներառել Ուկրաինայի գազատրանսպորտային համակարգը վարձակալության տալու հնարավորության օրինագիծը:
Օրինագծով նախատեսվում էր ստեղծել միասնական ԳՏՀ օպերատոր, ընդ որում բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը պետ պետք է գտնվեր պետական սեփականության ներքո: Մնացյալ բաժնետոմսերը կարող են փոխանցվել ԱՄՆ-ի եւ Եմ անդամ-պետությունների գազատրանսպորտային ձեռնարկություններին:
Դրա հետ մեկտեղ, Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը կարծում է, որ Ուկրաինայի ԳՏՀ-ի վարձակալության մասին օրինագծի ընդունումը թույլ կտա կանգնեցնել «Հարավային հոսք» նախագծի իրականացումը, հաղորդում է UNN-ը:
Նրա կարծիքով, Ուկրաինայի ԳՏՀ օպերատորի կազմում եվրոպական ընկերության հայտնվելը կնպաստի «Ուկրաինայի ԳՏՀ-ի արդիականացմանը», ինչը, իր հերթին, կդադարեցնի «Հարավային հոսք» նախագծի իրացումը, քանի որ դրա անհրաժեշտությունը այլեւս չի լինի
Ավելի վաղ, վարչապետ Յացենյուկը հայտարարել էր, որ ուկրաինական կառավարությունը պատրաստ է դիտարկել ԵՄ-ի եւ ամերիկյան ներդրողների հետ համատեղ ԳՏՀ-ի շահագործման հարցը:

Верховная Рада не включила в повестку дня законопроект о возможности передачи в аренду Газотранспортной системы (ГТС) Украины.
Законопроектом предусматривалось создать оператора единой ГТС Украины, при этом контрольный пакет акций оператора закрепляется в государственной собственности. Остальные акции могут быть переданы газотранспортным предприятиям стран-членов ЕС и США.
Вместе с тем, премьер-министр Украины Арсений Яценюк считает, что принятие законопроекта об аренде ГТС Украины позволит остановить реализацию проекта «Южный поток», сообщает УНН.
По его мнению, вхождение европейских компаний в состав оператора ГТС Украины будет способствовать «модернизации ГТС Украины», что это в свою очередь остановит реализацию проекта «Южный поток», поскольку в нем не будет необходимости.
Ранее премьер Яценюк заявил, что украинское правительство готово рассмотреть вопрос о совместной эксплуатации ГТС с ЕС и американскими инвесторами.