Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Արազ Ազիմովը հրապարակային ձեւով փորձել է կաշառել Մոսկվային:
Ինչպես հաղորդում է APA-ն, Ազիմովը հայտնել է, որ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ (ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Բաքու կատարած այցի շրջանակներում-խմբ) քննարկվել է նաեւ ԼՂ խնդիրը:
Ռուսաստանը սկզբում հատուկ դիրքորոշում է որդեգրել այդ հարցում: Հակամարտության նախնական փուլում Ռուսաստանը նույնիսկ բացասական ազդեցություն է ունեցել:
Փոխնախարարի խոսքով՝ դրանից հետո, ռուսաստանը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, այդ հարցում միասնական մոտեցում է ձեւավորել:
«Որքան ես հասկանում եմ, տարածաշրջանում Ռուսաստանի հիմնական շահը պետք է կապված լինի Ադրբեջանի հետ, որն ամենամեծ տարածքն ունի, ամենաշատ բնակչությունը, կայուն, հուսալի եւ որակյալ կառավարությամբ: Ադրբեջանը Ռուսաստանի համար կարող է լավ գործընկեր լինել: Իմ կարծիքով՝ Ռուսաստանի հիմնական հետաքրքրությունը պետք է լինի Ադրբեջանը համարել որպես զարգացած, կայուն ու հուսալի ռամզավարական ընկեր: Ռուսաստանը շատ բանի կարող է հասնել՝ օգնելով Ադրբեջանին ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում»,-ասել է Ազիմովը:

“Of course, the Nagorno Karabakh conflict has been discussed at the meeting of Azerbaijani and Russian Foreign Ministers in Baku,” Azimov stated, reported the APA news agency of Azerbaijan.
“Russia had beforehand position in this issue. Russia had also relevant negative contribution in the initial development stages of the beginning of this conflict,” the Azerbaijan deputy FM added.
According to him, thereafter, Russia reconsidered its position on this matter by taking steps as a Co-Chair of OSCE Minsk Group and participating in the discussions, and achieved formation of a position.
“As I understand, Russia’s main interest in this issue should be related to Azerbaijan. Because Azerbaijan is a country having the largest territory, human resources and stable, reliable and capable government.
“Azerbaijan can be good partner for Russia. I think, Russia’s interest should see Azerbaijan as a developed, stable, reliable strategic neighbor. Russia can achieve a lot of things by settling the Nagorno Karabakh conflict, helping Azerbaijan,” Araz Azimov stressed.